avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Activitate carmen.balan1967@yahoo.com

Activitate carmen.balan1967@yahoo.com

Discuție Vizat cerere
Buna ziua !
Am de completat sau vizat - nu stiu - o cerere de tratament ca angajat supus integral impozitarii pe venit cf art 1 alin 3, art 1a din lg privind impozitul pe venit ( anexa pt lucratori transfrontalieri UE ) - dar efectiv nu vad unde ar trebui si ce sa completez !
Multumesc mult !
Da .. multumesc foarte mult.
Si intocmesti pontaj, stat plata ..... si cu plata e cam complicat - in cazul in care o faci tu, ca si persoana fizica-angajator. Recunosc faptul ca sunt intr o ceata ...
Buna ziua !
Am de facut ceva reparatii la casa. As vrea sa angajez doi muncitori - dar sa nu stau cu frica in san ca ma paraste vreun vecin la ITM ...
Deci, ce fel de contract pot incheia - eu (ca si persoana fizica) cu o alta persoana fizica ? Am inteles ca ar trebui si un diriginte de santier ...
Multumesc mult.
Răspuns la discuția Responsabil protectia datelor
Multumesc f mult ! Ma bucur ca in sfarsit gasesc o parere similara cu a mea ! Incepusem sa ma indoiesc eu de mine .....
Buna ziua !
Cate persoane am intrebat au inteles ca toate soc care au angajati, trebuie sa aiba un asemenea responsabil ... desi eu nu am inteles asa ...
Care este parerea dvs ?
Discuție Act Aditional
Se poate face acum ( 31.01.2018 ) un act ad. prin care sa se modifice un salariu majorat la sfarsitul lunii decembrie ? Practic angajatul l a convins pe patron ca merita niste bani in plus . Dar .. se poate cu 01.01.2018 ?
Răspuns la discuția incetare CIM
Aveti dreptate .... Nu stiu efectiv - n am mai avut situatia - cu ce art trebuie incetat CIM a i sa fie corect din pdv legal.
Răspuns la discuția incetare CIM
Am mai incetat CIM cu art 31/3, deci cunosc prevederilre ... - dar cu 56 alin 1 - nu. Practic nu stiu daca in situatia data - angajatul nu a semnat contractul - este corect ca incetarea CIM sa se faca in baza art 56 alin 1 - avand in vedere ca angajatul nu a lucrat nici macar o ora !
Discuție incetare CIM
Un angajat nou a luat CIM sa l citeasca in liniste - apoi sa vina si sa semneze ambele exemplare. Dar .... intre timp s a razgandit, nu i au mai convenit conditiile .... ( asta dupa ce a lucrat 3 zile ). Acum - nu stiu cu care dintre art ar fi mai corect sa i incetez CIM : 56 alin 1, lit.d sau 31 / 3 ?