Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare CIM

Un angajat nou a luat CIM sa l citeasca in liniste - apoi sa vina si sa semneze ambele exemplare. Dar .... intre timp s a razgandit, nu i au mai convenit conditiile .... ( asta dupa ce a lucrat 3 zile ). Acum - nu stiu cu care dintre art ar fi mai corect sa i incetez CIM : 56 alin 1, lit.d sau 31 / 3 ?
Trebuie avut in vedere faptul ca art. 31 alin. (3) din Codul muncii se aplica exclusiv pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, in timp ce art. 56 alin. (1) din Codul muncii presupune vicierea contractului individual de muncă, ceea ce antreneaza sanctiunea nulitatii absolute a acestuia, constatată prin acordul părţilor sau prin hotărâre judecătorească definitivă.
Am mai incetat CIM cu art 31/3, deci cunosc prevederilre ... - dar cu 56 alin 1 - nu. Practic nu stiu daca in situatia data - angajatul nu a semnat contractul - este corect ca incetarea CIM sa se faca in baza art 56 alin 1 - avand in vedere ca angajatul nu a lucrat nici macar o ora !
Niciunul din cele doua articole nu constituie temei de drept al incetarii acelui contract.
Aveti dreptate .... Nu stiu efectiv - n am mai avut situatia - cu ce art trebuie incetat CIM a i sa fie corect din pdv legal.
C.i.m. nu are cum sa fie incetat .... daca s-a transmis in REVISAL exista posibilitatea radierii acestuia.