Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act Aditional
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act Aditional

Se poate face acum ( 31.01.2018 ) un act ad. prin care sa se modifice un salariu majorat la sfarsitul lunii decembrie ? Practic angajatul l a convins pe patron ca merita niste bani in plus . Dar .. se poate cu 01.01.2018 ?
Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) al art.17 C.mun. in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, anterior producerii modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege sau in contractul colectiv de munca aplicabil.