avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1088 soluții astăzi
Forum Activitate bebesan

Activitate bebesan

ieri am fost la pescuit cu inca 2 prieteni , la intoarcerea spre casa un echipaj al politiei rutiere ne opreste , se legitimeaza cere actele necesare , suflu in fiola , etc ... La un moment dat unul dintre politisti ne intreaba de unde venim , i-am zis ca de la pescuit , masina era vizibil incarcata cu ustensile de pescuit (lansete , scaune , saltele , cort etc ) si imi cere sa deschid potbagajul sa vada el sa se convinga , ma conformez , cere sa vada pestele pe care l-am prins, ii aratam pestele (circa 4 kg peste ,tot pestele care era in masina) ...si spune sa ii aratam actele de provenienta pe peste .... pe mine m-a bufnit rasul , dar pe el nu si tot ameninta ca acuma ne paste un dosar penal si tot faze dinalea ....pana la urma s-au dus toti la si s-a intors alt organ cu actele si mi-a urat o zi buna si am plecat ....vreau sa stiu de unde fac rost de acte de provenienta pt pestele pescuit dintr-un lac de stat , mentionez nu este balta privata.
Povestea sta cam in felul urmator : in 2006 prietenul meu a fost in padure si a taiat 5 lemne (era lemn de foc , fag ) , a fost prins si judecat . in vara lui 2007 a plecat in Anglia la munca iar peste 2 luni de la plecarea lui i s-a pronuntat sentinta : 3 ani cu executare el neavand antecedente penale . Cum nu era acasa , in lipsa lui parintii acestuia au stat nepasatori fara sa faca recurs si dupa ce au trecut zilele in care puteau sa faca recurs au semnat foaia in locul lui . a fost prins in Anglia in luna februarie anul curent .A fost tinut in Anglia 1 luna de zile cu arest la domiciliu dupa care trimis in tara , iar acum se afla la penitenciarul din Timisoara. De cand este inchis a angajat avocati care i-au promis marea cu sarea , au luat banii si nu au facut nimica . Problema mea este : vreau sa stiu daca mai poate fi scos afara si daca da va rog sa ma indrumati catre un avocat bun din Timisoara ....nu stiu cui sa ma adresez.

va multumesc anticipat
Răspuns la discuția 2 proprietari la un autoturism
multumesc mult pentru raspuns :)
Am cumparat cu prietena mea un autoturism l-am trecut doar pe ea (este unicul proprietar) . Acum vreau sa devin si eu proprietar al masinii , adica shimbarea talonului cu 2 proprietari in loc de unul,mentionez ca ea este deacord cu acest lucru , ce trebuie sa fac si cui sa ma adresez ca nu stiu .... va multumesc anticipat
Răspuns la discuția problema la o comanda online
ms mult man ca m-ai linistit ... oricum vad ca si ei s-au potolit cu asa zisele "amenintari" ...cea mai tare faza mi-a spuso cineva sa ii dau eu in judecata (motiv : facerea publica a datelor de pe care s-a facut comanda) , dar nu pot atata timp cat eu ma simt vinovat
In luna Noiembrie m-am inscris la un joc gratuit online . Trebuia sa aduc in joc 25 de persoane cu adrese de mail confirmate de ele, si prime-am un voucher cu care puteam sa fac cumparaturi de la un anumit magazin online. Am adus acele persoane numai ca au fost "inventate" de mine (am facut adrese de mail de pe ip-uri diferite). Am comandat produsul dorit, mi-a sosit in Ianuarie ...iar acum 4 zile am primit de la magazinul respectiv o somatie pe mail cum ca : sa returnez produsul comandat in termen de 3 zile (acele zile au trecut ) sau ma vor actiona in instanta ...pe motivul ca ei s-au prins ca este o frauda . Ip-urile adreselor sunt diferite ....as dori sa stiu ce mi se poate intampla ? sau ce pot sa fac?