avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2137 soluții astăzi
Forum Activitate marianTi

Activitate marianTi

Discuție impozit chirie
Proprietarul de la care am închiriat ap. îmi solicită să-i plătesc impozitul aferent contractului de închiriere, altfel mă ameninţă că îmi face scandal, că mă reclamă la serviciu etc.
Contractul expiră în 30 sept. 2010 şi l-am anuntat că nu mai pot continua sa stau cu aceeaşi chirie (250 euro), aşa că am căutat o variantă mai ieftină.
Initial i-am plătit eu partea de impozit, altfel nu accepta sa facă contract la Admin. Financiară.
Ce pot / trebuie să fac?
Nu cred ca ţine explicaţia dvs. Da, locuiesc în Bucureşti. Datele pe care vi le-am dat mai inainte sunt cele din foaia de calcul facută de firma ISTA SRL.
Am luat legătura cu cineva de la ISTA şi a recunoscut că i se pare o discrepanţă mare între consumul de Gcal şi nr. unităţilor de consum pe luna martie. Nici măcar nu a încercat să explice prin acea "regularizare" la care faceţi referire. A acceptat ideea că ar putea fi: 1. o declarare eronată a unităţilor consumate; 2. o citire eronată a contorului de branşament Gcal.
Oricum, a rămas că trebuie lămurită treaba cu Asociaţia de Proprietari, pentru că ei nu au decât rolul de "calculator de costuri" (preiau citirile făcute pe fiecare bloc / scară şi calculează costurile în funcţie de Gcal de pe factura emisă de RADET).X-(
Apreciez foarte mult preocuparea dvs. pentru lămurirea acestui gen de situaţii.
Până acum am următoarele date, pe luni, Gcal totale, U totale, :
oct-nov2009: 24,309 Gcal - 6621 U totale
dec 2009: 32,139 Gcal - 11367 U totale;
ian 2010: 29,619 Gcal - 14658 U totale;
feb 2010: 23,811 Gcal - 12000 U totale;
mar 2010: 23,238 Gcal - 5530 U totale.

În luna dec 2009, am fost campion la căldură pe tot blocul. Am plătit ptr. 580 U.C suma de 215 lei.
Din câte ştiu, toate apartamentele sunt contorizate.
Pe curând!

PS: O să încerc să iau legătura cu cineva de la firma ISTA care a instalat repartitoarele.
Ar fi corect ce spui dar uite care este situatia: Comparativ februarie-martie2010, s-au consumat 23,811 Gcal / bloc - 23,238 Gcal / bloc. În schimb, la nr de u.c. au fost 12009 (febr) respectiv 5530 (martie)!!. Menţionez că, în medie, consumul pe perioada oct 2009 - martie 2010 a fost de 26,623 Gcal, iar media u.c. totale a fost de 10035. De ce apare această discrepanţă în luna martie. Dacă indexul a fost predat / citit corect, atunci consumul de Gcal / bloc nu este cel corect. Nu mi se pare plauzibil ca la un consum similar să fie înregistrate mai puţin de jumătate din u.c. din luna anterioară.
Ca să nu mai spun ca în martie 2010 am avut un consum individual aproape la jumătate faţă febr 2010.
Sper să o lămurim până la urmă.X-(
X-( Azi am primit foaia de calcul a costurilor pentru căldură pentru luna martie 2010 şi am constatat că este aproape de 2 ori mai mare decat ar fi trebuit sa fie. La o privire mai atenta am observat că s-a înregistrat aproximativ acelaşi consum de Gcal pe tot blocul, însă numărul total al unităţilor de calcula scăzut de la 12000 la 5500, dublând aproape factura de căldură.
Care ar putea fi explicatia?
Ori s-au predat indexuri de consum false ori unii si-au scos practic repartitoarele din funcţiune.
Vă întreb ce trebuie făcut într-un astfel de caz? Cui să mă adresez? Pe cine să trag la răspundere? Unde să reclam?
Vă mulţumesc anticipat! :D