avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 818 soluții astăzi
Forum Activitate askabout

Activitate askabout

multumesc ptr raspuns :) clar mi ati intarit opinia mizam pe aceeasi idee
multumesc mult ptr raspuns :) eu sunt doar initiatorul proiectului nominalizat, exista doar o indecizie a celor 2 ptr participarea la un scurt interviu filmat ce urma sa l efectuam ptr includerea intr un filmulet al institutiei respective si motivatia mi s a parut usor neplauzibila etc.
superb statusul dvs. :)
Ipoteza :
2 avocati stagiari fiind si masteranzi Drept contribuie alaturi de alti colegi de universitate la efectuarea unui portofoliu fotografic ( contributia consta in fotografiere abstracta gen pasari/ cladiri- monumente) pe tema drepturilor omului nominalizat castigator in cadrul unui concurs european organizat de o institutie comunitara ( concursul cu 2 sectiuni foto si eseu pe tema juridica).
In ce masura pot fi acestia inclusi alaturi de castigatori si daca se incalca legea privind organizarea profesiei de avocat sau statutul ? De asemenea, in ce masura pot fi acestia inclusi in cadrul unui interviu filmat referitor la participare ce urmeaza a fi inclus pe site-urile aferente institutiei europene in cauza, alaturi de alti membri ai institutiei europene, competitori etc
De asemenea, concursul duce la castigarea unui premiu.


Parerea personala este ca pot fi inclusi avand in vedere ca este permisa activitatea publicistica si literara ( art.14, 15 din legea 51/1995) si pana la urma este legata de activitatea studenteasca plus are ca baza tema juridica a concursului si adresabilitatea catre studentii din domeniul juridic. Partea cu interviul de asemenea nu cred ca poate fi considerata o situatie nedemna profesiei.... Ce credeti ?
primaria localitatii ultimului domiciliu inseamna mai precis exact primaria comunei sau este posibil a se consulta aceste date la primaria municipiului resedintza de judet????? in spetza este vorba despre comuna rucar, apartinand de orasul campulung

Va multumesc mult !!!
am apasat un emoticon gresit , va multumesc mult
nu ma refeream la procedura din cadrul instantei :), pur si simplu ma refeream la pasii de urmat ptr a stii care sunt proprietatile apartinand bunicilor
In urma decesului ambilor bunici, au ramas 2 succesiuni, avand in vedere necunoasterea proprietatilor apartinand acestora precum si situatia juridica a acestor terenuri...( posibilitatea vanzarii de catre bunica a unui teren si donarea unor sume de bani catre ceilalti coindivizari..necesara la raportul donatiilor sau dupa caz reductiunea liberalitatilor excesive).
doresc sa aflu care sunt proprietatile apartinand celor doi, unul decedat cu mult anterior si bunica decedata de curand , in cazul bunicului exista deja un certificat de mostenitor ( posibil incomplet) si in cazul bunicii s a deschis doar procedura partaj judiciar......

De unde pot obtine detalii/copii ale proprietatilor /situatia juridica a terenurilor ? si ce fel de acte si cereri sunt necesare ? din cadrul primariei/biroul de cadastru, dar mai exact ce procedura trebuie sa urmez?
Multumesc anticipat