avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Activitate radulescu10

Activitate radulescu10


Buna seara!

Va contactez in vederea obtinerii unor informatii/ consultanta in cazul unui divort, fara partaj, cu un minor, deja pronuntat cu sentinta definitiva si irevocabila din 2013, judecatoria Timisoara.
Custodia este comuna si autoritatea parinteasca a ramas a fi exercitata de ambii parinti, domiciliul minorei fiind stabilit la mama( adica la mine).
Intre timp am pierdut legatura cu tatal copilului( fetita are acum 12 ani). Ce modalitate exista de a ii face pasaport si ulterior sa ies cu ea din tara( excursie, vacanta).

Va multumesc anticipat!
Discuție Divort cu minor
Dupa 6 ani de casatorie, ma regasesc in situatia de a incheia casnicia. Am intentat divortul: culpa comuna. Printre motivele prezentate in cererea de divort se numara si consumul de alcool al sotului si comportamentul neadecvat in prezenta minorului, plus detalii. Nu am pretentie la bunuri, la nimic altceva. Solicit doar custodia fetitei si atat!

Intrebarea mea este urmatoarea: se poate divorta fara martori? Si fara hartii care sa ateste abuzul psihic si fizic? Din simplul motiv ca oamenii fie nu vor sa se implice, fie nu stiu ce s-a intamplat la noi in casa.
Am incercat varianta prin mediator,lucru cu care nu este de acord...El nu este de acord cu divortul.
Ce se intampla in cazul acesta?
Situatia e urmatoarea: pe un bloc de la periferia orasului s-a amplasat o antena de telefonie mobila.....tin sa mentionez ca pe o raza de pana la 1 km fata de acest bloc exista atat institutii de invatamant:gradinita,scoala generala....cat si sedii de banci,magazine,blocuri,case.....asadar e o zona in care se desfasoara o activitate destul de intensa.
Mai este o problema si in faptul ca cei ce locuiesc in acest bloc nu sunt proprietari ai locuintelor ci chiriasi cu contract de inchiriere pe o perioada de 1 an.....iar proprietarul blocului este reprezentat de o firma.....
Intrebarea mea e: cum de a reusit aceasta firma sa obtina toate autorizatiile necesare amplasarii antenei? Si ce se poate face pt a gasi o cale de-a da jos aceasta antena in mod legal si civilizat?
mentionez ca locatarii blocului in chestiune nu au fost de-acord cu amplasarea antenei?