avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Activitate randy_tgv

Activitate randy_tgv

Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
Salut,
Pentru examenele ce se organizeaza direct pe post, subiectele sunt diferite, se spune clar ce trebuie sa scrii. La fiecare subiect este mentionat si articolul la care se refera, pentru a nu creea interpretari cu privire la barem, dupa incheierea examenului, cel putin asta este parerea mea. Ideea vehiculata aici, cum ca trebuie sa redai clar cuvant cu cuvant articolul indicat este GRESITA. Daca ai acumultat informatia coerent si in acelasi timp o pot expune corect, nimeni nu te va depuncta. Am sustinut astfel de examene si din experienta, afirm aceste lucruri.
Cat despre afirmatii subtile cum ca examenul se poate eluda, asta sunt frustrari, imi pare rau sa o zic, dar este un adevar pe care treb sa il acceptam, la examenele pe post se rezinta intr-o proportie relativ mica, este adev, si persoane care sunt foarte bune si care prind aceste posturi! Bravo lor! Pentru a casiga un post la concursurile de la Curte este necesar sa inveti altfel, fiecare articol este important si iti poate aduce puncte.

PS: Valorificarea notelor, este valabila doar pentru cei care au sustinut un examen de admitere pe post organiz de Curtile de Apel, pe o perioada de 1 an de zile, din momentul in care ai sustinut examenul. Media pentru a fi valorificata treb sa fie de minim 6 la cele 3 materii, si pentru fiecare materie in parte nu mai mica de 5. Nu se aplica in cazul SNG.

Numai bine!
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
Lucrurile pe care tu le-ai expus sunt mai mult decat grave.
Este adevarat ca a existat o lipsa a corentei la nivelul redactarii subiectelor si ulterior la barem, fapt ce a determinat pierderi de puncte, ca urmare a exprimarii lacunare a enunturilor.
Eu unul datorita acestor motive, refuz sa mai platesc data viitoare alti 400 lei, sa imi consum timpul si sa imi fac nervi aiurea, nu o sa mai particip, nu pentru ca nu imi place competitia, ci doar ca aceste conditii de competitie sunt dezagreabile. Stiu ce am invatat si cat am invatat si pentru asta refuz sa fiu furat datorita unor enunturii prost redactate.
Nu este posibil, sa te prezinti la un concurs in care sti ca iti vor fi evaluate cunostintele juridice, dar in loc sa stai 10 minute cat este alocat timpul pt rezolvarea subiectului, e nevoie de 10 minute sa iti dai seama ce vrea enuntul/intrebarea, stai sa reflectezi ce a vrut sa spuna, iar in momentul in care soliciti explicatii de la comisie singra explicatie este "cititi cu atentie enuntul"

Numai bine!
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
Subiectul cu coloanele merge contestat. deoarece se puteau formula si alte enunturi care sa fie regasite in cod, in dispozitiile date de legiuitor.
Spre exemplu:
1) Recuzarea grefierului se depune in forma scrisa - art. 47 (cererea de recuzare. conditii)
2) Cererea de chemare in judecata se timbreaza conform legi. - art. 197 cererea adresata instantelor judecatoresti se timbreaza daca legea nu prevede altfel., si art. 148 alin(6)
3) Intimpinarea de depune in forma scrisa. - Enuntul este sustinut de: La art. 205 alin (2) legiuitorul stabileste ca "Dispozitiile art. 148 alin. (1) Conditiile generale sunt aplicate in mod corespunzator." Iar art. 148 alin. (1) spune urm: legiuitorul stabileste ca orice cerere adresata instantelor judecatoresti trebuie formulata in scris.

Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
Buna,
La penal am sa fac contestatie referitor la intrebarea nr 1, iin situatia data de ei procedura nu este indeplinita deoarece lipseste o mentiune data de art. 261 alin 5.
In situatia noastra nu se face vorbire despre incheierea procesului verbal de constatare pe care sa-l incheie cel care a facut citarea si care sa-l trimita organului judiciar.
Motiv pentru care, potrivit celor disuse de legiuitor fata de situatia din enunt, nu se creaza premisele ca procedura de citare sa fie indeplinita, deoarece legal DOVADA citari o face PROCESUL VERBAL, si cum nu exista dovada citarea nu e indeplinita.
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
[ link extern ]
[ link extern ]
+ alte legi pe CSM/ Legislatie > Acte normative privind sistemul judiciar roman
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
este prima data cand am sustinut examenul la SNG, consider ca lucrurile au fost bine organizate, nu au lasat loc de interpretari, cat despre sigilarea lucrarilor si stampilarea nu cred ca este relevant cand s-a facut.
Insa, am o mentiune, cred ca ar fi dat o mai mare siguranta, si nu ar mai lasa loc la iinterpretari, sa fi existat mai multe variante de examen si sa se faca extragerea in acea dimineata, parerea mea. Asteptam rezultatele, felicitari celor care se vor numara printre cei 120. Numai bine!:D
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
Salutare. eu abea sapt trec m-am apucat de lecturat organizarea!
Conform calendarului pe data de 19 aug 2013 ar fi trebuit sa avem publicat tabelul cu candidatii care indeplinesc conditiile legale de participare, cum joi nu s-a lucrat si vineri s-a dat liber, cred ca o sa se intarzie cu afisarea, am incercat sa sun la secretariat la SNG insa nimeni nu a raspuns!?? :(
Are cineva date in acest sens!? Daca a sunat si i-a dat vreo informatie in acest sens!?.

Spor la recapitulat!
Numai bine!
Salutare.

Sapt asta am gasit masiina tamponata in parcare. Persoana care m-a tamponat si-a lasat datele de contact in parbriz si a putea comunica. Am reusit in cele din urma sa vb si am copletat un formular de intelegere amiabila. Cu acel formular si cu copia de pe asigurarea masini persoanei care m-a tamponat am fost la asigurator al masini ei. Am facu acel dosar cu acte, fotografi si ce presupune. Mi s-a spus ca persoana care m-a tamponat treb sa vina sa dea si ea o declaratie si sa aduca copi dupa actele masini ei. Persoana in cauza aduce tot felul de scuze ca nu poate, am incercat sa dau de ea si nu vrea sa raspunda. Problema este ca as vrea sa imi fac masina, dauna nu este foarte mare. Am incercat sa dau dovada de bun simt si am inteles-o ca a gresit si nu am vrut sa evit sa ia amenda si punctele si tot asa.....dar am ajuns sa pic de "fraier". Cum pot eu sa o oblig legal sa mearga sa dea acea declaratie si sa aduca coile de pe actele pt a beneficia si eu de reparatie..??! ps: Cu vorba buna am tot incercat si e o persoana din cale afara comportamental...ma puteti ajuta legal cu un sfat?!! Multumesc anticipat...:(((
Răspuns la discuția Vatamare corporala din culpa
In cazul in care nu se ajunge la o intelegere pe cale amiabila, riscati a fi trimis in judecata pentru savarsirea infractiuni de vatamare corporala din culpa, insa exista anumite situati cand sa luat in considerare si vina pieteonului... iar lucrurile au stat cu totul altfel...

Numai bine...
Care sunt cazurile in care privarea de libertate este legala...? ( am cateva raspunsuri insa as vrea si alte parerii). Multumesc anticipat.
Numai bine
Andu