avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 346 soluții astăzi
Forum Activitate isabelle fluturas

Activitate isabelle fluturas

Răspuns la discuția concediere disciplinara
angajatorul cunoaste situatia mea, mai ales ca din cauza refuzului sau de a-mi elibera o adeverinta de salariat nu m-am putut prezenta la comisia de expertiza pentru prelungirea concediului peste 90 de zile. Nu pot sa ma intorc la servici pentru ca am o sarcina cu probleme. dupa cate zile de absente ma poate concedia?
Daca angajatorul nu mi-a achitat drepturile salariale si nici indemnizatiile de concediu medical timp de trei luni, iar relatiile dintre noi sunt vatamate, in situatia in care eu refuz sa ma mai duc la servici ma poate concedia disciplinar? Mentionez ca sunt si insarcinata.
Am o problema cu angajatorul meu: pe scurt, dupa cum am mai spus am o sarcina cu probleme, am avut 89 de zile de concediu, trebuia sa ma prezint in fata comisiei de expertiza ca sa imi prelungesc concediul, dar angajatorul refuza sa-mi dea adeverinta necesara la dosar, am facut sesizare la itm in acest sens, la control i s-a pus in vedere angajatorului sa-mi elibereze acea adeverinta, dar tot nu vrea. La servici nu ma pot intoarce pt ca relatiile dintre noi sunt complet vatamate. Ce pot face in continuare?
Buna seara! Sunt insarcinata in 27 de saptamani, am avut pana in prezent 89 de zile de concediu medical pentru boala obisnuita. Intrebarea mea este daca pot in continuare sa-mi iau concediu de risc maternal, avand in vedere ca am o sarcina cu probleme. Trebuie sa ma prezint in fata comisiei de expertiza sau pot sa-mi iau concediul fara sa parcurg aceasta etapa?
In asteptarea raspunsului dumneavoastra va multumesc anticipat.