avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 481 soluții astăzi
Forum Activitate david08

Activitate david08

Va multumim pentru informatii!
Buna ziua,
Revin cu o intrebare asociata:

S-ar putea rezolva cumva acte la consulatul din Iran astfel incat sa isi poata aduce sotia in Romania?

Mentionez ca el are protectie subsidiara in Romania; nu stiu daca informatia aceasta ii de folos si complica sau simplifica lucrurile.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Va multumesc pentru informatii! Le voi transmite mai departe sa fie de ajutor.
Buna ziua.
Am o cunostiinta de cetatenie afgana care locuieste de mai multi ani in Romania cu drept de sedere. Anul trecut s-a casatorit in Afganistan cu o femeie de acolo si isi doresc sa treaca certificatul de casatorie in registrele romane. Au incercat sa faca acest lucru la consulatul din Iran, iar cei de acolo le-au spus sa faca cerere online. In urma completarii datelor pe econsulat.ro, a aparut o eroare care specifica faptul ca serviciul de transcriere a certificatului de casatorie "nu poate fi oferit prin intermediul Ghiseului Consular Online pentru tara in care s-a produs evenimentul de stare civila."

Cum se poate face aceasta transcriere a certificatului de casatorie a doi cetateni straini in registrele de stare civila romane?
Răspuns la discuția Mostenire casa parinteasca
Sa inteleg ca acum matusa mea este singura proprietara a casei?

Certificat de nastere al mamei si certificat de deces al bunicii ar trebui sunt pentru dovada calitatii de mostenitor?

Pentru anularea actelor notariale este suficient certificat de sanatate al bunicii de la medicul de familie?

DAN POPESCU a scris:

Mai intai trebuie sa faceti dovavda calitatii de mostenitor si apoi actionati in instanta ptr.anulare acte notariale.

Buna ziua,

Povestea este in felul urmator, bunicul meu a murit in anul 2002, iar unchiul meu impreuna cu sotia lui s-au mutat in casa parinteasca unde inca locuia bunica. In anul urmator, unchiul impreuna cu sotia, au obligat-o pe bunica sa semneze un contract de vanzare-cumparare (banuiesc ca un astfel de act au facut, nu stiu exact) fara ca mama “sa fie pusa in ecuatie”.
Mama mea a aflat acest lucru ani mai tarziu, iar fratele ei i-a primis o suma de bani pe care nu i-a primit niciodata. Acum cativa ani unchiul meu a murit, iar anul trecut a murit si bunica mea.

Avand in vedere ca matusa mea este o persoana dificila cu care nu se poate discuta omeneste, as dori sa stiu:
1) Deoarece unchiul meu nu are niciun mostenitor, conform legii matusa mea este obligata sa imparta casa parintesca cu mama mea?
2) Mama mea spune ca bunicii detineau teren extravilan iar acte de proprietate “erau” in casa pariteasca si nu stie ce s-a cu el(terenul). Cum putem afla ce s-a intampla cu acel teren? O poate obliga cumva pe matusa sa ofere acele acte (in instanta sau alte metode)?
3) Bunica a fost bolnava, a avut schizovrenie. In aceasta situatie, semnatura ei era valabila?

Deoarece nu pot (sau nu stiu eu) atasa documente, mai jos este o partea din cartea funciara a casei:



--Foaie de proprietate--
Certificat de mostenitor
Intabulare, drept de proprietate, dobandit prin succesiune, cota actuala 3/8
B.1 Fratele mamei

Contract de cumpare
Intabulare, drept de proprietate, dobandit prin Conventie, cota actuala 5/8
B.2 Fratele mamei, si sotia lui


--Foaie de sarcini--
Contract de cumpare
Intabulare, drept de UZUFRUCT VIAGER, asupra cotei de sub B.2
C.1 Bunica, vaduva


Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Izolarea unui bloc
ynocentta si elga50, va multumesc pentru raspuns!
Buna ziua,

Am o problema in legatura situatia familiara in asociatia de proprietari.
Parintii mei sunt divortati, inca locuim in acelasi aparatment; fiecare parinte plateste propriile consumuri, mama intretinand 3 copii(un elev, un licean si un student) dintr-o pensie si pensia alimentara prima de la tata care variaza.

In asociatia de proprietari, unii locatari doresc izolara blocului. Noi fiind intr-o situatie financiara critica nu avem posibiltiatea de a contribui cu sume mari pe termen scurt care ni se cer de presedinta si administratoarea blocului.
In aceasta situatie ce ne poate intampla cu noi? Doarece presedinta blocului i-a insinuat mamei verbal ca daca nu vom plati ne va da in judecata v-a scoate aparatamentul la licitatie si iti va recupera banii.

Va multumesc anticipat pentru informatii acordate!

P.S.:Mentionez ca nu suntem rau platnici, cheltuielile lunare sunt platite la timp.
Buna ziua!

Tatului meu ii este oprit pe statul de plata pensia de intretinere pentru copii.Ce se poate face in cazut in care banii acestia ajung la copii dupa retinerea din salariu?

Va multumesc anticipat!