avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1219 soluții astăzi
Forum Activitate Life2Live

Activitate Life2Live

Buna ziua, sper ca am postat la rubrica de specialitate!Am o problema, ea consta in felul urmator, am avut tuberculoza pulmonara, am fost internat aproximativ 3 luni in spital de specialitate, apoi alte 3 luni la un sanatoru!Am beneficiat de 8 luni de concediu medical!Am inteles zilele acestea ca as fi avut dreptul la concediu medical pana la 1 an si 6 luni, pentru boala mea:) Mi-a fost incalcat dreptul?Precizez ca in comisie nu am fost introdus inainte sa imi fie oprit concediu medical!Doar pur si simplu un doctor mi-a dat ultimul concediu cu drept de lucru, iar eu mai am fost in tratament inca aproximativ 2 saptamani!De altfel am inteles ca primele 6 luni de lucru, am dreptul la program redus, nici asta nu mi-a fost specificat de catre medicul curent pneumolog:( Se mai poate face ceva?Mai pot avea drept la concediu?De ce mi-a fost sistat concediu, mai ales ca nu am fost introdus in comisie a doua oara?Si a fost luata hotararea de catre un medic inlocuitor, pentru-ca cel curent era in concediu?Va multumesc frumos:(
Răspuns la discuția permis retinut
Buna, da, este greu de demonstrat, pentru mine ca persoana fizica, insa interesant faptul ca pentru ei totul este usor, ei pot sa ma dea pe mine in judecata, vor avea castig de cauta, ca doar sunt politisti, insa cum ramane cu drepturile incalcate?Si cum sa ma dea pe mine in judecata pentru ultraj, ei cum dovedesc asta, mai presus de mine, si eu de ce nu pot dovedi fapta lor de coruptie, plus ca am un martor, asta nu inteleg, de ce ei sa aiba mai multa credibilitate?Nu aveau cum sa ma dea in judecata, dupa ce ei au cerut spaga, tot eu sunt de vina?Pentruca daca isi faceau meseria nu se ajungea aici, dar vad ca din cele spuse tot eu am de pierdut, iar ei prin nesimtirea lor, au de castigat, atunci traieasca coruptia, doar ca ei au voie sa faca orice, iar persoanele simple daca incalca putin legea, sunt aspru pedepsite, iar cei cu bani care si ucid in perimetrul unui accident, nu primesc nici macar amenda!Eu am cerut ajutor in sensul ca pentru a stopa astfel de nesimtiri, trebuie sa fie o masa sa se impotriveasca, insa dumneavoastra imi oferiti doar drumuri inchise, ca si cum este legal sa se ofere spaga si abuz, si tot eu sunt de vina, nu am ce sa le fac, asa o sa fie mereu coruptie, si ma gandesc ca ei erau simpli agenti, inseamna ca mai sus au scris pe legitimatii, "politisti corupti"...!Doberv, au facut dosar penal, este deja si trimis, pentru infractiunea de conducere pe drumuri publice cu numere expirate, mie nu aveau cum sa imi faca, ca erau la mine in fata blocului, la aproape un km de locul faptei, plus ca au retinut telefonul fratelui meu, apoi cand am coborat la ei, l-au returnat unui coleg al fratelui meu, asta miroase a frica, si au plecat incet din fata blocului fara sa spuna nimic, totusi ma gandesc ca ceva trebuie sa se faca, daca ei pot fara dovezi, sa demonstreze ceva, eu de ce nu pot?Daca am martor?Nu exista cuvantul meu, impotriva cuvantului lor?:(
Răspuns la discuția permis retinut
Buna din nou, tin sa va multumesc frumos pentru raspunsurile prompte!Inteleg ca a fost pe buna dreptate judecata facuta, insa ma doare ca daca ii ofeream acea suma, ei nu aplicau legea, imi este ciuda pentruca spune-ti ca sa fiu fericit ca nu am fost acuzat de ultraj, dar cum sa fiu cand ei nu au avut curaj sa scoata doua cuvinte, pentruca erau vinovati, ar fi dorit ei tare mult sa poata face asta, dar nu aveau cum, ultraj ar fi fost in bune conditii, iar eu nu as fi adus insulte daca nesimtitii aplicau legea, dar coruptia este pana la cel care vinde ziare in strada, imi este sila!Dar sa nu va retin mult, ce se poate face impotriva lor?Pot depune o plangere pentru tentativa de luare de mita?Daca am un martor?Sau este cuvantul meu, impotriva cuvantului lor?Sau ei fiind organe ale legii, au credibilitate?Si oricum nu mi-am coborat judecata sa ii injur, doar le-am spus adevarul facand referire la spaga, ca altceva nu stiu, multumesc frumos, o zi buna:(
Discuție permis retinut
Buna la toata lumea, sunt nou pe acest forum si sincer cred ca cine l-a facut este genial, nu toti avem facultatea de drept pentru a cunoaste legea, mai ales cand ne sunt incalcate drepturile:( Eu sunt cuminte, necertat cu legea, insa ma doare ceva, am un frate, in urma cu aproximativ o luna, a condus o masina cu numere expirate, el avand permis de conducere, a fost oprit regulamentar, nu s-a opus in nici un fel, din ce am inteles, s-a incercat intimidarea lui, verbal doar, si a fost constrans ca sa ofere suma de 100 euro in schimbul permisului!In jur de ora 3:00 dimineata o masina de politie l-a adus acasa pe fratele meu, acesta a urcat sus, insa fara telefon mobil, care i-a fost retinut de catre cei doi agenti, fara motiv, mi-a spus ce s-a intamplat iar pentru suma de 100 de euro cei dori agenti vor trece cu vederea, apoi el a plecat, iar eu in urma lui am coborat si am adus injurii celor doi agenti, fapt care a degenerat conflictul!Prin urmare permisul i-a fost confiscat, fara sa ii se ofere vre-o explicatie plauzibila, am inteles ca s-a facut si dosar penal, dar nu din partea lor, ei nu au dorit sa vorbeasca cu familia mea, pe motiv ca le era teama de flagrant, nici in ziua de acum nu si-a recuperat permisul si nimeni nu a oferit nici o explicatie, de la acea sectie, nu spun ca fratele meu are vre-o vina, dar ma gandesc ca pentru astfel de lucru, nu trebuia sa ii fie retinut atat timp permisul, sau macar o explicatie plauzibila, legal, pot face ceva anume?Mentionez ca am un martor care a participat la toata fapta, dar dupa atat timp, nu prea cred eu:( Va multumesc frumos, sper ca am fost destul de specificat si nu am omis nimic din ce ar putea sa considerati important!O zi frumoasa si sper sa am un raspuns satisfacator:(