avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1281 soluții astăzi
Forum Activitate floridecires

Activitate floridecires

Răspuns la discuția Anulare rezervare bilete avion
Va multumesc pentru raspuns!

Stiti cumva daca exista precedente in acest caz?
Am facut o rezervare online pentru bilete de avion, am optat pentru plata online, cu cardul, caz in care, la efectuarea rezervarii s-a initiat si plata biletelor. Asta s-a intamplat acum cateva zile, in jurul orelor 19:00.

Dupa vreo trei ore, in aceeasi seara deci, mi-am dat seama ca o parte din datele introduse au fost gresite (data de intoarcere si numarul cardului - am trecut numarul cardului de RON in locul celui de EUR pe care-l alimentasem corespunzator), drept pentru care am facut o sesizare pe site-ul companiei aeriene cerandu-le sa anuleze tranzactia respectiva. Evident ca nu mi-au raspuns la sesizare, drept pentru care am mai facut inca vreo doua.

Am apelat si la compania care realizeaza plata online pentru suport, deoarece pe site-ul lor, la sectiunea "Intrebari frecvente" se precizeaza ca pentru anularea unei comenzi online trebuie sa contactez comerciantul, sa furnizez detaliile tranzactiei urmand a primi ulterior un email de anulare plata.

In sfarsit, in seara aceasta am fost sunat de unul din operatorii de la call-center-ul companiei aeriene si dupa indelungi parlamentari mi-a trantit un "indiferent de faptul ca erau sau nu erori in formularea rezervarii, din punctul lor de vedere tranzactia e valida, ca doar am bifat optiunea ca sunt de acord cu conditiile de calatorie si nu se mai poate face nimic."

Intrebarea mea e: exista vreo lege care sa "ma protejeze" de asemenea practici abuzive (dupa umila mea parere)? Daca era sa cer anularea dupa cateva zile atunci raspunsul lor ar fi fost cumva indreptatit, ca poate le-am dat nu-stiu-ce calcule peste cap, dar eu le-am cerut in aceeasi seara sa anuleze rezervarea, banii erau tot la mine in cont, bancile oricum erau toate inchise si nu efectueaza niciuna tranzactii online noaptea, deci nu trebuiau sa efectueze operatiuni bancare, trebuiau doar sa dea mailul de anulare a platii.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Discuție Viza de flotant
Buna ziua. Locuiesc la o alta adresa decat cea din buletin, dar in aceeasi localitate. Pentru asta trebuie sa imi fac viza de flotant?
Multumesc!
Multumesc pentru raspunsuri. Unde ar trebui sa ma interesez, la ITM?
Buna ziua,

Sunt angajata pe perioada determinata, care se va termina la finele anului in curs. De curand am ramas insarcinata iar data nasterii este undeva la inceputul lunii decembrie. Imi puteti spune va rog ce se va intampla cu serviciul meu? Am inteles ca trebuie sa duc la servici o adeverinta de la medicul de familie precum ca sunt insarcinata, fapt ce ma va proteja de desfacerea contractului de munca. Exista vreo sansa ca sa imi pot pastra job-ul dupa nasterea copilului?

Va multumesc!