avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1988 soluții astăzi
Forum Activitate Naminator

Activitate Naminator

Discuție Ce sanse are?
Ma numesc Stanciu Bogdan si am facut un contract,prin care imi transmit nuda proprietate cu rezervarea dreptului de uzfruct cu niste batrani,pe nume Musat Lazar 83 ani si Musat Domnica 74 ani,prin notariat si de fata cu un reprezentant al autoritatii tutelare,nu inainte de a le face o expertiza medicala la Istitutul de Medicina Legala.Mentionez ca Musat Lazar a fost casatorit de 2 ori.In prima casatorie a rezultat un fiu,Ion,iar din a doua alt fiu,Gigi.Prin Gigi am ajuns eu sa inchei acel contract cu batranii,deoarece a locuit in concubinaj cu mama mea pana a decedat,anul 2008. Din acel an am avut grija de batrani pana au decedat si acestia in 2010,batranul in aprilie si batrana in mai 2010.
Specific ca imobilul respectiv nu este bun comun al lui Musat Lazar cu prima sotie,cu care are primul baiat Ion.Acesta nu a mai fost in legatura cu batranii din anul 2006,cand acesta a avut o cearta cu batranul in urma unei discutii de luat in spatiu a familiei acestuia,deoarece el si-a pierdut apartamentul din Bucuresti,mutandu-se la Buzau,de unde era mama lui,dupa ce a stat cu chirie.
Acesta,acum o cheama in instanta pe Musat Domnica,cu ultimul domiciliu la adresa la care locuiesc eu,in vederea dezbaterii succesiunii,partajului si cheltuielilor de judecata.
As vrea sa stiu ce sanse de izbanda are sa ma dea in judecata si sa castige apartamentul in care stau acum.
As dori sa stiu daca eu mai trebuie sa fac ceva pentru a fi proprietar pe acest apartament.
Mentionez ca impozitul pe acest apartament vine pe numele meu si al sotiei,asa cum figureaza in actul incheiat cu batranii.
Discuție Ce sanse are?
Ma numesc Stanciu Bogdan si am facut un contract,prin care imi transmit nuda proprietate cu rezervarea dreptului de uzfruct cu niste batrani,pe nume Musat Lazar 83 ani si Musat Domnica 74 ani,prin notariat si de fata cu un reprezentant al autoritatii tutelare,nu inainte de a le face o expertiza medicala la Istitutul de Medicina Legala.Mentionez ca Musat Lazar a fost casatorit de 2 ori.In prima casatorie a rezultat un fiu,Ion,iar din a doua alt fiu,Gigi.Prin Gigi am ajuns eu sa inchei acel contract cu batranii,deoarece a locuit in concubinaj cu mama mea pana a decedat,anul 2008. Din acel an am avut grija de batrani pana au decedat si acestia in 2010,batranul in aprilie si batrana in mai 2010.
Fiul din prima casatorie al lui Musat Lazar nu a mai fost in legatura cu batranii din anul 2006,cand acesta a avut o cearta cu batranul in urma unei discutii de luat in spatiu a familiei acestuia,deoarece el si-a pierdut apartamentul din Bucuresti,mutandu-se la Buzau,de unde era mama lui,dupa ce a stat cu chirie.
Acesta,acum o cheama in instanta pe batrana,Musat Domnica,cu ultimul domiciliu la adresa la care locuiesc eu,in vederea dezbaterii succesiunii,partajului si cheltuielilor de judecata.
As vrea sa stiu ce sanse de izbanda are sa ma dea in judecata si sa castige apartamentul in care stau acum.
As dori sa stiu daca eu mai trebuie sa fac ceva pentru a fi proprietar pe acest apartament.Mentionez ca impozitul pe acest apartament vine pe numele meu si al sotiei,asa cum figureaza in actul incheiat cu batranii.