avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1418 soluții astăzi
Forum Activitate indiana

Activitate indiana

Răspuns la discuția partaj
daca ai facut partaj cu primul sot atunci ai locuinta pe propria propriu adica e al tau apartamentul 100%,dar de ce ai plecat in chirie si de ce ai acceptat 3000 dolari de la al 2 lea sot :O?ai nevoie de un avocat si sa povestesti toate amanuntele tale daca vrei sa deschizi partajul .......si sa arati daca ai facut o tranzactie cu al 2 lea sot si daca nu atunci e bine ...
Răspuns la discuția am primit pronuntarea
multumesc ptr informatii:vishenka:
Răspuns la discuția am primit pronuntarea
trebuie sa astept sa vina in domiciliul hotararea,Dupa ce am primit trebuie imediat sa merg la avocata sa redacteze avocata?In primul rand mama mea nu a fost la proces ,ci a angajat pe avocat ca imputernicire.Trebuia sa mearga mama dar e deficienta de auz si de aste a angajat pe avocat a ei k sa imi apere interesul meu prin cerere de intervenienta .
Răspuns la discuția am primit pronuntarea
am deja 2 avocati care e unul ptr mine si unul ptr mama mea .Ambii avocatii erau foarte surprinsi de aceasta veste si mi-a zis k e imposibil sa imi pronunte ,deci am avut probe cu inscrisuri si martori.Avocatii mi-au zis ca dupa ce primesc hotararea acasa si sa fac un recurs.Cum ati zis d-voastra de un atac de cai si unde si cum?
am fost surprinsa de pronuntarea afisat pe portal care scria asa"17/05/2010 Admite cererea. Admitecererea reconvenţională în parte. Constată că părţile au dobândit în timpul căsătioriei, cu o contribuţie de 50% fiecare, un aparrtament(in anul 1991) cu două camere situat în mun. Suceava,str.Dornelor........ în valoare de 158.350 lei. Dispune ieşirea părţilor din starea de codevălmăşie. Atribuie pârâtei imobilul apartament situat în mun.Suceava, str.Dornelor......... Obligă pârâta să plătească reclamantului suma de 79.175 lei. Obligă reclamantul să plătească pâârtei cheltuieli de judecată în sumă de 811 lei, rezultate după compensare. respinge cererea de intervenţie ca nefondată. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şţedinţa publică din 17 mai 2010. Soluţionare ............#-oEu am cerut cota 80 % ptr mine -20% ptr el ,deci am facut depus inscrisuri cu acte ptr mama care a vandut propriul apartamentul ei in anul 2000 si s-a mutat la noi si banii s-a cheltuit si pensia ei ptr noi,iar dupa perfectarii instrainarii apartamentul ei ne-a dat noua imediat jumatate din banii.Ma mir ca pe mama mea s-a respins cererea de intervenentia pe interesul meu .:OSfatuieste-mi ce trebuie sa fac mai departe ca sa obtin 80% pt k noi partile nu aveam venituri mari si mereu mama mea ne-a ajutat f mult cu banii,etc .Am nevoie de sfatul si va multumesc ,deci am 2 copii minori si mama batrana la mine si ne temem sa nu ramanem pe drum ca nu avem acesti banii.
Răspuns la discuția partaj
in pronuntarea se va specifica cand e termenul ptr sulta?si daca nu am destul de banii ...se poate sa recurg in rate dar cam cat e limita pt esalonare a sultei?
Răspuns la discuția partaj
acuma sunt mai lamurita si va multumesc anticipat....sunt o persoana cu deficienta de auz si lupt pt dreptul meu de creanta.
Discuție partaj
buna ...cineva sa imi spuna deci sunt disperata ca am copiii si mama batrana in locuinta.Ieri judecatoare ne-a spus ca in 7 zile sa depunem concluziile scrise .In timpul concluziei avem sanse sa depun probe noi?si Cand se da pronuntarea?Unde pot afla ca a redactat pronuntarea?Acasa sau sa ma duc la arhiva?Inainte de toate am depus probe cu martorii,inscrisuri si pretentiile mele cinstite ,iar el a depus cererea principala scris cu minciuni.Judecatoare poate descopera minciunile lui?Am cerut 80% mie-20%lui,iar el cere 50%.-50%.Deci apartamentul este cumparat pe numele nostru in timpul casatoriei in anul 1993 iar mama mea si-a vandut apartamentul ei in alta zona in anul 2000 si s-a mutat la noi iar banii s-a folosit la noi si s-a perfectat instrainarii jumatate din banii din vanzarea apart ei si ne-a dat noua.Se poate cere in cele 7 zile cererea de apel sau recurs?A
dica el poate cere pretentia ca nu accepta cererea mea de 80%?Asteptam raspunsul