Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

buna ...cineva sa imi spuna deci sunt disperata ca am copiii si mama batrana in locuinta.Ieri judecatoare ne-a spus ca in 7 zile sa depunem concluziile scrise .In timpul concluziei avem sanse sa depun probe noi?si Cand se da pronuntarea?Unde pot afla ca a redactat pronuntarea?Acasa sau sa ma duc la arhiva?Inainte de toate am depus probe cu martorii,inscrisuri si pretentiile mele cinstite ,iar el a depus cererea principala scris cu minciuni.Judecatoare poate descopera minciunile lui?Am cerut 80% mie-20%lui,iar el cere 50%.-50%.Deci apartamentul este cumparat pe numele nostru in timpul casatoriei in anul 1993 iar mama mea si-a vandut apartamentul ei in alta zona in anul 2000 si s-a mutat la noi iar banii s-a folosit la noi si s-a perfectat instrainarii jumatate din banii din vanzarea apart ei si ne-a dat noua.Se poate cere in cele 7 zile cererea de apel sau recurs?A
dica el poate cere pretentia ca nu accepta cererea mea de 80%?Asteptam raspunsul
indiana, utilizator
Nu am inteles mare lucru, dar ca idee, concluziile scrise reprezinta pozitia dvs. finala fata de speta in sine si nu se pot depune probe noi. Ramane sa asteptati sentinta instantei (in functie de probele administrate) care se va comunica la domiciliu, iar daca sunteti nemultumita puteti recurge la calea de atac in termenul legal (in final, poate vi se da castig de cauza asa cum ati cerut, nu trebuie sa fiti "disperata" atata timp cat nu cunoasteti inca solutia).
Cabinet de Avocat "Stan Petru Radu", Avocat
Faptul ca in 7 zile trebuie sa depuneti concluzii scrise, inseamna ca judecatorul a amanat pronuntarea asupra cauzei de partaj (sau asupra incheierii de admitere in principiu|)pentru a studia actele si lucrarile dosarului si pentru a va da posibilitatea voua, partilor, sa depuneti concluzii reprezentand punctul vostru de vedere.
Cat priveste cotele solicitate de dvs.,80%-20%, acestea se stabilesc de catre instanta, in functie de probele administrate de fiecare parte. Nu este de ajuns doar sa sustineti o afirmatie, ea trebuie dovedita cu mijloacele de proba admise de lege.
Pentru a dovedi toate astea si a va apara era necesar sa fiti ajutata de catre un avocat care cu siguranta ar fi stiut cum sa propuna probe in folosul dvs.
Cererea de apel se formuleaza in termen de 15 zile de la primirea sentintei la domiciliu.
succes.
av.M.Hornea
Buna ziua !
:foottap::help: Prea multe intrebari pentru un topic pe un forum !:-/
In primul rand pana se pronunta hotararea si nu cititi expunerea si ce se dispune, nu puteti sti ce s- a hotarat. De asemeni, in functie de sentinta pronuntata puteti introduce apel sau nu, dupa cum aceasta sentinta va este defavorabila sau nu.
In alta ordine de idei, alte probe nu mai puteti sa solicitati acum, iar concluziile scrise nu reprezintă altceva decât un mijloc de a sintetiza dezbaterile, cu referire punctuală la probele administrate, motivele de fapt şi de drept pe care se bazează apărările sau pretenţiile părţilor. Se uzează de această posibilitate în special atunci când întinderea sau complexitatea concluziilor părţilor fac mai anevoioasă expunerea lor orală, uneori fiind chiar imposibilă epuizarea argumentelor părţilor pe altă cale decât cea scrisă.
Cu stima !
acuma sunt mai lamurita si va multumesc anticipat....sunt o persoana cu deficienta de auz si lupt pt dreptul meu de creanta.
in pronuntarea se va specifica cand e termenul ptr sulta?si daca nu am destul de banii ...se poate sa recurg in rate dar cam cat e limita pt esalonare a sultei?