avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 815 soluții astăzi
Forum Activitate se_jen

Activitate se_jen

Tocmai asta e problema la receptia lucrarii nu am fost de fata sa imi spun parerea, contractual fiind semnat de sora mea. Alt aspect care ma revolta este ca in contract nu sunt stipulate costuri referitoare la manopera si material. Este stipulata suma de 4000 ron care trebuie platita in 2 rate 3000 si 1000, si nu sunt precizate nici exact ce lucrari au fost efectuate .Intelegerea noastra a fost verbala, mama a fost cea care ia dat 3000 de ron pentru materiale, banii astia au fost ceruti de el.Problema e ca nu am primit nici macar o lista cu tarifele practicate si ce material s-au utilizat. Avand in vedere ca déjà contractual e semnata si banii au fost dati, mai pot face ceva ? Exista din punct de vedere legal ceva ce mi-ar permite sa il trag la raspundere sau macar sa cer o justificare a costurilor? Pe baza informatiilor oferite de el as putea eventual cere o expertiza care sa confirme faptul ca lucrarea a fost supraevaluata?
Buna ziua,
Am o problema si as vrea un sfat in aceasta privinta. Recent am discutat cu o firma de constructii sa imi realizeze o serie de imbunatatiri la apartament. Initial i-am oferit domnului de la firma 3000 ron pentru materiale de constructii, urmand ca la finalul lucrarii sa ii mai dau o diferenta de 1000 ron pentru manopera. I-am precizat domnului ca in momentul in care a achizitionat materialele as vrea sa imi aduca facturile pentru ele, devizul sa vad si eu exact ce a estimat, si tot atunci sa semnam contractul de prestari servicii prin care imi ofera si o garantie de 5 ani la lucrare. In fine in ultima zi a lucrarii a venit mi-a dat factura de 4000 lei pentru bunuri si servicii, in care nu e mentionat exact cat au fost materialele si cat manopera. Nici in contract nu e mentionat nici un aspect refritor la costul materialelor ci doar ca plata se face in 2 rate una de 3000 lei alta de 1000. Problema mea este ca analizand exact ce materiale s-au folosit dar si comparand pretul cu cel din magazine nu iese un cost mai mare de 1500 ron pe materiale, sa zicem ca mai adaugam si costurile de transport cateva sute de ron. Mentionez ca de lucrat au lucrat 3 indivizi 3 zile lucratoare. Eu l-am rugat pe reprezentatul firmei sa imi aduca facturile pe materiale insa tot cauta scuze #-o. Ba zice ca facturile sunt la contabilitate, ba ca el a inteles ca eu vreau factura totala etc. Mentionez ca nu eu am semnat contractul ci sora mea, iar mama a dat banii pentru materiale. Ideea este ca realizez in momentul de fata ca individul de la firma de constructii m-a inselat cu cel putin 1500 ron. Eu cu el discutasem si stabiliesem niste lucrari mai ample care isi justificau costurile, el a profitat de faptul ca nu eram de fata si a spus cu totul alte lucruri. Variabila in acesta problema sunt costurile materialelor de constructii care nu pot fi justificate in conditiile in care atat mama cat si sora sunt martore la cate materiale s-au folosit si sub nici o forma nu au cum sa coste 3000 ron. Cei de la firma nu ar fi trebuit sa imi prezinte lista tarifelor practicate si toate facturile pe materiale?Nu stiu ce as putea sa fac, am avut incredere intr-un om si efectiv a profitat de mine si familia mea. Stiu ca ar fi trebuit sa fi mai precauta, insa ma intreb daca nu exista vreun mijloc legal prin care sa il pot trage la raspundere
In urma cu ceva timp am trecut printr-o intamplare deloc placuta. Eram intr-un mijloc de transport, am compostat biletul dintr-un set de bilete pe care mai apoi l-am detasat de cotor. Biletul l-am pastrat insa era destul de mototolit si l-am mai si scapat pe jos. Cand controlorul mi-a cerut biletul eu i-am prezentat si setul de bilete pentru a vedea seria acestuia, el a observat ca ultimele 2 bilete din set erau si ele destul de deriorate(patate cu ceai:">). M-a acuzat atunci ca eu am sters seria de pe ele in urma unei compostari anterioare, eu am incercat sa ii explic ca din moment ce respectvele bilete nu sunt compostate nu pot ei dovedi intentia mea de a reutiliza biletele. Au completat un proces verbal, pe care scrie ca sunt sanctionata conform art. 5/a din HCL260/2000. A doua zi am depus contestatie refuzand sa platesc amenda, si am primit o instiintare conform careia contestatiea mea a fost trimisa ptr solutionare la Judecatoria Iasi. Acum astept citatia :((, si ma intreb ce pot spune la tribunal ca sa evit sanctiunea dar si ce se poate intampla daca judecatorul decide in defavoarea mea#-o. Mentionez ca pe procesul verbal nu a semnat nici un martorX-(.