avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Activitate syssony

Activitate syssony

Răspuns la discuția retinere certificat inmatriculare
Consider procesul-verbal contestat nelegal si netemeinic , pentru ca obiectiunile trecute nu sunt corecte,este intocmit fara a fi semnat de un martor asistent,nu contine date despre ocupatia si locul de munca,conform legii;nu contine imprejurimile sau numarul de casa in fata careia am fost oprit,conform legii.Agentul a notat doar ca am savarsit contraventia pe Bld.X.Articolele de lege enumerate pe procesul-verbal nu sunt lizibile in totalitate si nu am putut cauta articolele pentru a sti cu exactitate continutul acestora.

Am sanse de castig?
Acum 2zile am fost oprit de un agent pe motiv ca am aplicata folie pe proiectoarele de la masina.Am primit amenda 420 lei (210 ron in 2zile lucratoare).mentionez ca e prima amenda,nu am de unde sa aloc banii astia pt o amenda banala.ce pot face , daca pot ?

SI agentul nu m-a oprit pe strada,avand semnalele acustice,sonore.Am oprit masina,dupa ce am depasit masina de politie,politistii au oprit in spatele meu,eu am cobor,am fost pana la magazin,iar cand sa repun masina in miscare ma trezesc cu agentul la geam cerandu-mi actele,etc..
Răspuns la discuția Citatie la politie in Bucuresti
pai am recunoscut ,a fost vina mea,dar am mentionat in declaratie ca nu a fost intentionat,dar vina imi apartine,eu am inversat coletele..aveti idee cum e cu amenda?ce suma poate sa fie?si in cat timp primesc raspunsul..sau cum se procedeaza in continuare?
Răspuns la discuția Citatie la politie in Bucuresti
am ajuns acasa,am dat o declaratie,i-am explicat tipei aleia cum a fost,a zis ca o sa trimita dosarul la parchet si sa nu-mi fac griji ca mai mult de o amenda nu o sa imi iau...
Răspuns la discuția Citatie la politie in Bucuresti
Maine plec de dim. ca sa ajung la 11 in Bucuresti.Eu stiu ce era in colet,am calculat si era o valoare de 320 ron si lui din cate stiu trebuia sa ii pun in colet 6 cartuse in valoare de 350 ron,deci nu a fost inselaciune,a fost doar greseala mea.El probabil m-a contactat pe adresa de mail,dar eu am schimbat-o de atunci.Pe forumul respectiv nu mi-a spus nimic si nici nu mi-a acordat un feedback negativ.Am luat cu mine dovada de la Posta ca respectivul colet cantarea 1kg+ si am facut niste print-uri pe forumul respectiv cu feedbackurile pozitive si nici unul negativ,sa le arat organelor ca nu sunt tepar . Le zic ca vreau sa descurc lucrurile,daca va fi nevoie ii voi da si banii pe colet.Nu stiu ce dovezi poate avea el,dar mai mult decat coletul trimis nu cred ca poate sa gaseasca ceva rau despre mine.
Răspuns la discuția Citatie la politie in Bucuresti
nu sunt inregistrat ca societate,am luat dintr-o parte ca era mai ieftin si mi s-a stricat imprimanta si le-am dat pe net la vanzare.Probabil este vorba de inselaciune.La ce sa ma astept?
Răspuns la discuția Citatie la politie in Bucuresti
ok,o sa fac un drum spre bucuresti atunci.o sa ma duc pana la posta sa cer o dovada cum ca am trimis coletul si avea o anumita greutate,sa nu ma trezesc cu surprize si sa zica el ca nu i-am trimis nimic.ajuta cu ceva daca scot la imprimanta feedback-urile pe care le am pe forumul respectiv,unde am tranzactionat cu "victima" ? alte dovezi daca mai stiti,ce sa iau dupa mine?
Răspuns la discuția Citatie la politie in Bucuresti
pai coletul care trebuia sa ajunga la cel nemultumit era cu o valoare mai mare decat celalalt colet.unul continea diverse lucruri pt cel multumit (tricouri,1cartus imprimanta,niste cduri),coletul care a ajuns la cel nemultumit si celalalt colet continea 6 cartuse de imprimanta.De abia acum mi-am dat seama de problema si cred ca cel care a primit coletul bun a fost asa multumit si nu a mai spus nimic.Acum nu mai stiu adresele lor,nu am mai corespondat cu nici unul de anul trecut.
Răspuns la discuția Citatie la politie in Bucuresti
si nu se poate rezolva in alt mod decat sa ma duc eu pana la Bucuresti?
Buna dimineata.Am primit azi in posta o citatie,am fost la politie sa vad despre ce e vorba si mi-au spus ca trebuie sa ma prezint la Bucuresti la o sectie de politie.In noiembrie 2009 am trimis 2 colete catre Bucuresti si nestiind,le-am confundat continutul intre ele.Sunt chemat in calitate in INVINUIT in cauza privind DOSAR PENAL.Ce se poate face?Eu am vorbit atunci cu unul dintre destinatari si unul,respectiv cel cu care am mai facut tranzactii,mi-a spus ca i-a ajuns ce i-am trimis,iar celalalt,cel nemultumit,mi-a spus ca lam inselat,iar eu,nestiind,nu l-am crezut.Si acum m-am trezit cu citatie.Eu stau in Vaslui si ar trebui in weekend sa ajung la Bucuresti.Mentionez ca in colet nu erau cartofi sau colet gol,erau diverse lucruri cu o valoare semnificativa care trebuiau trimise catre celalalt.
Nu stiu daca m-am facut inteles foarte bine,astept sfaturi de la dvs. si intrebari,daca nu a-ti inteles ceva.Multumesc anticipat !