avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1712 soluții astăzi
Forum Activitate radu romanessi

Activitate radu romanessi

Răspuns la discuția obligatii petent
Am inteles ca exista totusi un act normativ mai recent prin care si Decizia instantei de recurs se comunica. Gresec oare?
As dori sa stiu si eu unde este mentionata obligatia ca un petent intr-un proces de recurs sa se intereseze de stadiul procesual sau sa astepte comunicarea Deciziei?!
Multumesc "procmarci"
Pai si daca participi la pronuntare sau te interesezi pe ECRIS, tot degeaba, pentru ca Politia nu iti primeste permisul decat daca ai sentinta definitiva si irevocabila in mana. Eu cred ca-i o modalitate de pedepsire a "rebelilor" care isi permit sa conteste un proces verbal al "inteligentelor luminate".
Intreb si eu, oare exprimarea de la art.5 care zice "....in mod nejustificat.." nu poate invocata? Justific intarzierea prin primirea intarziata a sentintei.
Mai apare un aspect, si anume: Sedinta a avut loc pe 12.02.2010 si solutia a ramas in pronuntare. Anticipand, ma duc pana in 27.02 si predau permisul,(asta teoretic, pt ca am zis ca nu ti-l primeste pana nu ai sentinta) Stau din 27.02 pana in 27.03 fara permis si pe 09.04 primesc sentinta favorabila. In acest caz cine ma "despagubeste" ca am stat o luna "pe dreapta"??
Haideti sa facem ceva in sensul asta, nu ne putem lasa batjocoriti in halul asta.
Este clar un abuz !!!!!!!
Oare ce s-ar putea face???
Astept raspunsurile si sfaturile voastre
Multumesc
In data de 12.02.2010 prin sentinta Tribunalului Cluj mi s-a respins plangerea impotriva suspendarii permisului de conducere. Sentinta ramasa definitiva si irevocabila mi-a sosit prin posta in data de 09.04.2010. In 15 zile de la primire, respectiv in 23.04.2010 m-am prezentat sa predau permisul. Mi s-a spus ca se majoreaza perioada de suspendare cu inca 30 de zile deoarece nu m-am prezentat in 15 zile de la data pronuntarii. Este o aberatie !!!!!!! Daca mergeam sa predau permisul fara a avea sentinta, nu mi l-ar fi luat nimeni.....Este un cerc vicios....ne invartim in jurul cozii....o situatie imposibil de evitat. ..ori este o "pedeapsa" pentru cei ce indraznesc sa conteste un proces verbal al Politiei??
Vreau si eu o parerile voastre. Multumesc