avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Activitate gabi.gabi

Activitate gabi.gabi

Va multumesc foarte mult pentru raspunsul dumneavoastra bine documentat , concis si clar! Voi urma sfatul pe care mi l-ati dat si va voi tine la curent cu aceasta " isprava" ! Inca o data, va multumesc!
Va multumesc pentru raspunsul d-voastra dar ,... credeti-ma, inainte de a posta intrebarea, am citit cu maaaare atentie art.115. Din pmdv, acest act legislativ este facut pe genunchi, de oameni incompetenti si iresponsabili!
Buna seara tuturor!
Iata faptele " incriminatoare si reprobabile " pe care subsemnata le-a savarsit:
1. la data de 31.12.2009 a rezultat un impozit pe profit de plata in suma de 15.000 lei pe care, datorita insolventei unor clienti ( dovedite cu acte in regula , emise de catre administratorul judiciar) nu l-am putut achita in ternen. Buuuuun! Ok!
2. Conform statului de plata si declaratiei 102 ( depusa lunar si in termen) , impozitul pe salarii aferent lunilor mai, iunie , iulie se ridica la 80/luna. Aceasta suma a fost declarata si achitata la termen .
3. In luna septembrie a.c. primesc notificare de la adm. fin. ca nu am achitat acest impozit! In termenul de 15 zile de la primirea notificarii, le fac o adresa prin care mentionez ca este o eroare, intrucat aceste sume ( impozitul pe salarii ) au fost achitate integral si la termen. Anexez respectivele declaratii 102 si copii ale ordinelor de plata inclusiv fisa sintetica pe luna mai din care rezulta clar ca sunt " la zi " cu platile.
4. Si vine bomba! Primesc raspuns prin care este invocat art.115 din OG 92/2003 privind ordinea de stingere a creantelor! Reproduc : " In cazul d-voastra, impozitul pe profit a avut scadenta data de 25.04.2010 si impozitul pe venituri din salarii data de 25.05.2010, ca urmare, platile efectuate de d-voastra la bug. de stat in data de : 25.06.2010, 24.07.2010 si 22.08.2010 au stins obligatiile de plata la impozitul pe profit. "
5. Cum este posibil??#-o Impozitul pe salarii reprezinta stopaj la sursa!]Neachitarea acestuia cel mai tarziu in ziua platii salariilor este caz penal! In aceasta situatie, finantele ma trimit in penal? Cum se pot face astfel de neghiobii?
Daca eu platesc sumele exact conform cu declaratiile ( se vede cu ochiul liber pe op!) cum pot sa-mi stinga alte creante care nu sunt stopaj la sursa? Pe mine neachitarea stopajului la sursa de catre finante , nu de catre mine ma seaca!
6. Important! De aceste fapte am fost instiintata ( de stingerea impozitului pe profit si nu a impozitului pe salarii ) dupa ce am facut eu notificarea. ! Astept opinii si solutii! Va multumesc! X-(
Răspuns la discuția stopaj la sursa
Adaugati si impozitul aferent salariului !!
Conform noilor reglementari privind evaziunea fiscala, constituie stopaj la sursa si TVA-ul aferent incasarilor cu numerar ( bonuri fiscale, chitante )
Răspuns la discuția Caut expert contabil
Buna ziua!
Am citit solicitarea d-voastra si as dori sa va acord sprijinul meu. In primul rand, vreau sa va informez ca " declaratia ca societatea nu are datorii " nu este un act pe care sa-l intocmeasca un expert contabil. Aceasta se obtine in baza certificatului de atestare fiscala de la Administratia finantelor publice in urma depunerii unei cereri insotita de mai multe documente. Acest lucru il poate face contabilul societatii si nu costa decat un timbru fiscal de 4,00 ron. In ceea ce priveste intocmirea bilantului la data de 31 decembrie 2009 ar trebui sa puneti la dispozitia expertului contabil mai multe documente. Daca doriti sa ma contactati o puteti face pe adresa : gabriela.laza@yahoo.com. Numarul de telefon , in mod firesc , nu-l pot face public! O zi buna !