avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate mariabc

Activitate mariabc

Buna ziua,
Intrebare: exista o conventie de divort, la notar, inclusiv pentru copil, care stabileste un cuantum de plata pentru intretinerea copilului (in varsta de 7 ani, acum) in valoare de 1,100 euro.
Fostul sot, are de cateva luni un alt copil in intretinere si din acel moment, a platit doar jumatate din suma stabilita prin conventie.
Am apelat la un executor judecatoresc si a fost incuviintata executarea silita pentru diferenta neachitata din ultimele 8 luni.
Am cateva intrebari:
- poate sa conteste executarea?
- ma poate da in judecata pentru imbogatire fara justa cauza?
- sunt obligata sa justific lui sau in instanta cum sunt folositi banii platiti?

multumesc
Buna seara,

Am nevoie de un sfat... Fosta sotie a actualului sot, impreuna cu mama dansei, ma terorizeaza de mai bine de 2 ani...
Am ajuns la capatul puterilor, nu mai stiu ce sa fac.

De la hartuire, violenta pana la pozat copii (ai mei) fara acordul meu.

Va rog, daca ma poate sfatui cineva ce as putea face, va detaliez aici:
- s-au folosit de influenta pentru a incerca sa fiu concediata la locul de munca;
- au aflat prin mijloace numai de ele stiute despre sarcina in curs, inainte ca ea sa fie efectiv anuntata, de la clinica unde efectuam consultatiile;
- au aflat prin mijloace numai de ele stiute, care e statutul meu la locul de munca, salariu;
- au aflat informatii despre viata privata a mea si a copiilor mei;
- au contactat telefonic fostul meu sot cu intentia de a ma denigra;
- mi-au transmis bilete si mesaje insultatoare;
- au transmis mii de mesaje insultatoare la adresa mea si a copiilor mei actualului sot;
- imi pozeaza copiii fara acordul meu;
- m-a agresat in plina strada, de fata cu copiii mei (lovituri, amenintari) - am depus plangere la politie, dar mi-au spus ca cel mai probabil dosarul se va clasa;
- ma jigneste in mod repetat oriunde, de fata cu oricine ma cunoaste.

Ce as putea face? Cum le-as putea opri? Sunt satula de ele si cel mai tare ma deranjeaza ca au inceput sa-mi pozeze copiii si sa-i jigneasca.
Daca politia claseaza un dosar pentru lovituri, amenintari si alte violente, in care exista martori si camere de luat vederi care au surprins “momentul” doar pentru ca nu exista “urme de violenta” (certificat medico-legal), ma simt pierduta...
Pentru toate cele de mai sus exista dovezi scrise (mesaje) si martori care pot confirma.
Multumesc oricui, pentru orice sfat!
Buna ziua,

As aprecia ajutorul dvs in urmatoarea privinta: am un credit ipotecar incheiat in anul 2006, pe o perioada de 25 ani, cu dobanda variabila 9.9% si un comision lunar de gestiune al creditului in valoare de 0.15%.
Avand in vedere ca as vrea sa lichidez acest credit, as avea 2 intrebari:

1: pot sa cer rambursarea comisionului de gestiune in baza OUG 50/2010 (art. 35/b si art. 36), inclus in rata lunara achitata pana in data curenta?
2. avand in vedere ca in 11 ani, conform graficului de rambursare, eu am achitat pana acum doar dobanda si mai nimic din credit (de fapt, am achitat doar 18% din valoarea totala primita :O), pot sa cer recalculare a dobanzii pentru o perioada de 11 ani si nu 25?

Multumesc pentru orice raspuns.
Maria BC
Multumesc mult pentru detaliile oferite si pentru timpul acordat!

AmC
Buna seara,

Incepand cu data de 14 dec 2016 voi intra efectiv in ccc, insa as vrea sa ma intorc la serviciu in data de 1 feb 2017. Intrebarea este: in cazul in care exista probleme de adaptare a copilului in lipsa mea, pot sa ma reintorc in ccc?

De asemenea, as vrea sa intreb care sunt drepturile mele vs. angajator o data cu intoarcerea mea la serviciu (cu exceptia programului redus de 6 ore); ma refer la speta mea.

Multumesc anticipat pentru timpul acordat oricarui raspuns.

AmC
Am contractul de reziliere al inchirierii... Slava Domnului :-)
Cum spuneam, o sa incerc sa iau legatura cu dezvoltatorul poate o rezolv asa...
Oricum, cei de la Coface, ma repet, sunt incredibil de neprofesionisti, iar modul lor de a ''recupera'' creante este hartuirea...

Multumesc mult de tot pentru sprijin
Super, deci cei de la Coface doar alearga dupa bani sa-si faca comisionul iar Enel s-a spalat pe maini.
Doar sa ma asigur ca am inteles bine: daca ajung, cine stie cum, in instanta cu acesti Enel sau Coface, daca am toate dovezile ca nu mai locuiesc acolo din 2011, iar facturile dateaza din 2013, respectiv 2014, nu ma pot obliga sa le platesc?

Nu vreau sa le dau banii, fara a avea nici un cuvant de spus, doar pentru ca ma hartuiesc niste copii, imi scuzati limbajul neacademic, cu muci la nas, respectiv, conform noului scandal cu Enel, de niste hoti.

Inca o data, multumesc mult de tot pentru tot ajutorul.
Din cate am reusit sa inteleg, printre amenintarile celor de la Coface, noul proprietar nu a incheiat un alt contract de furnizare a energiei electrice si a continuat sa beneficieze de cel incheiat de noi... Adevarul este ca nici nu stiu daca s-a mutat acolo proprietarul sau alti chiriasi, inca este o nebuloasa.

Si nu, nu am recuperat garantia depusa la bransare, sa fiu sincera, am si uitat de ea...

Ce nu am reusit sa aflu este: cine are obligatia, prin lege, sa modifice contractul de furnizare a energiei electrice? vechiul sau noul locatar? Eu inca nu am reusit sa aflu acest lucru.
Intreb pentru ca nu mi se pare corect sa platesc factura altuia...

Inca o data multumesc mult de tot pentru ajutor

Maria BC
Multumesc frumos, este o varianta...
Oricum voi incerca sa iau legatura cu proprietarul insa din cate am inteles, in acest moment contractul de energie electrica a fost intrerupt...
Buna ziua,

Am o situatie cu cei de la Coface, respectiv Enel: la un moment dat am locuit cu chirie intr-un complex nou, apartamentul fiind proprietate a dezvoltatorului. In momentul in care ne-am mutat, am incheiat contractele de utilitati pe numele meu, iar cand am plecat (in 2011) nu am reziliat contractele, dezvoltatorul asigurandu-ma ca noii locatari (proprietari de altfel) vor schimba contractele pe numele lor.
Cred ca asa au si facut, cu exceptia celui de la Enel, iar acum, dupa 3 ani, am primit o instiintare de la Coface ca am sume restante de plata pentru 4 facturi (una in august 2013, una in noiembrie 2013, una in ianuarie 2014 si una in februarie 2014) si ca voi fi actionata in instanta daca nu platesc.
Am incercat sa la explic ca am locuit acolo cu chirie, ca noul proprietar trebuia sa schimbe contractul, ca am contractul si rezilierea acestuia de chirie (bine ca pastrez tot) dar au spus ca nu are nici o importanta...
De asemenea, i-am rugat sa imi trimita o copie a contractului semnat cu Enel in 2009, insa refuza...
Nu vreau sa platesc acea suma si cei de la Coface mi se par absolut ingrozitori: desi am trimis un email oficial, in care ceream cateva detalii cu privire la facturi, daca contractul a fost reziliat sau nu si in care ceream o copie a contractului semnat cu Enel (nu, pe acesta nu l-am gasit in documentele mele si il cer pentru ca sunt aproape sigura ca nu scrie nicaieri in el ca daca parasesc acel domiciliu trebuie sa reziliez contractul).
De asemenea, am mentionat in acel email foarte clar ca am rugamintea ca orice comunicare sa se faca numai in scris, insa ei insista sa ma sune sa imi spuna ca o sa fiu data in judecata si nu voi avea nici o sansa si sa le spun cand platesc...
Personal, cei de la Coface imi dau impresia ca ma hartuiesc, efectiv.

Ca sa inchei, va cer ajutorul pentru ca nu stiu cum sa procedez: este adevarat ca eu trebuia sa reziliez contractul? Ma pot da in judecata pentru 500 ron chiar daca datoria nu imi apartine? Ce as putea face sa scurtez drumul nervilor?

Multumesc frumos
Maria BC