avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1999 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara, Am nevoie de un sfat... Fosta sotie a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara, Am nevoie de un sfat... Fosta sotie a actualului ...

Buna seara,

Am nevoie de un sfat... Fosta sotie a actualului sot, impreuna cu mama dansei, ma terorizeaza de mai bine de 2 ani...
Am ajuns la capatul puterilor, nu mai stiu ce sa fac.

De la hartuire, violenta pana la pozat copii (ai mei) fara acordul meu.

Va rog, daca ma poate sfatui cineva ce as putea face, va detaliez aici:
- s-au folosit de influenta pentru a incerca sa fiu concediata la locul de munca;
- au aflat prin mijloace numai de ele stiute despre sarcina in curs, inainte ca ea sa fie efectiv anuntata, de la clinica unde efectuam consultatiile;
- au aflat prin mijloace numai de ele stiute, care e statutul meu la locul de munca, salariu;
- au aflat informatii despre viata privata a mea si a copiilor mei;
- au contactat telefonic fostul meu sot cu intentia de a ma denigra;
- mi-au transmis bilete si mesaje insultatoare;
- au transmis mii de mesaje insultatoare la adresa mea si a copiilor mei actualului sot;
- imi pozeaza copiii fara acordul meu;
- m-a agresat in plina strada, de fata cu copiii mei (lovituri, amenintari) - am depus plangere la politie, dar mi-au spus ca cel mai probabil dosarul se va clasa;
- ma jigneste in mod repetat oriunde, de fata cu oricine ma cunoaste.

Ce as putea face? Cum le-as putea opri? Sunt satula de ele si cel mai tare ma deranjeaza ca au inceput sa-mi pozeze copiii si sa-i jigneasca.
Daca politia claseaza un dosar pentru lovituri, amenintari si alte violente, in care exista martori si camere de luat vederi care au surprins “momentul” doar pentru ca nu exista “urme de violenta” (certificat medico-legal), ma simt pierduta...
Pentru toate cele de mai sus exista dovezi scrise (mesaje) si martori care pot confirma.
Multumesc oricui, pentru orice sfat!
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 16:53, 21 August 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Încă o plângere, de data asta pentru hărțuire.
Ar fi bine să o faceți printr-un avocat specializat pe drept penal.
Da, ar fi bine sa apelati la avocat specializat in astfel de actiuni penale bazate pe urgenta intrucat singura nu o sa va descurcati.
Pentru loviri si alte violente cam asa se intampla in general dar trebuie folosite diverse mijloace de avocat care sa duca la ceva eficient in celelalte probleme.
Romania sta destul de rau la acest capitol...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hartuire Bunsimt Bunsimt Bună ziua! Actuala sotie a fostului sot imi tot trimite mesaje. Din ianuarie, am peste 100 de mesaje de la ea. Mesajele contin amenintari, insulte indirecte ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! am divorțat de soțul meu, pe data de 10 martie ... MariaRobu MariaRobu Bună ziua! Am divorțat de soțul meu, pe data de 10 martie s-a pronunțat, divorțul fiind pe cale juridica, nu la notar. Custodia este comuna, dar ... (vezi toată discuția)
Hartuire dupa 8 ani de la divort andrei_70 andrei_70 Desi suntem divortati de aproape 8 ani de zile, fostul sot ma hartuieste trimitandu-mi mesaje pe telefon si mai nou pe pagina de facebook, carandu-mi ... (vezi toată discuția)