Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Hartuire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Hartuire

Bună ziua!
Actuala sotie a fostului sot imi tot trimite mesaje. Din ianuarie, am peste 100 de mesaje de la ea. Mesajele contin amenintari, insulte indirecte si critici la adresa mea.
Ce pot face? Dpdv legal este hartuire? Daca ii fac plangere penala ce se poate intampla mai departe?
Bunsimt, utilizator
În ce constau amenințările?
Nu sunt violente, ci mai degraba de hartuire psihica: "lasa ca o sa vezi tu!", ca o sa ma cheme in tribunal, ca o sa imi faca probleme.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

În ce constau amenințările?