Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... hartuirea morala,un caz de proces?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

hartuirea morala,un caz de proces?

buna ziua,am si eu o nelamurire,hartuirea morala poate fi un caz de proces.stau intr-o zona cu oameni mai putin educati si de ceva timp am o problema cu o vecina.Cand am inceput sa construiesc gardul pe propietatea a inceput cu amenitari k il darama,a facut plagere la primarie si logic k cei de la primarie au contrazis-o.anul trecum am pus doi stalpi pt.gard pe care sotul ei mi l-a darmat cu masina intentionat,mi-a hartuit muncitori pe motiv k gardul meu ingusteaza strada si nu mai poate lasa masina afara cu toate k are garaj,a inceput cu trafic de influenta pe la diferite persoane ca sa iasa cu scandal.si multe altele.eu nu ma pot cobari la nivelul lor dar asa vrea sa stiu cum ma pot apara pe cale legala.
Nu exista proces pentru hartuire morala.
Poate sa fi facut plangere penala pentru distrugere (stalpii).
dumitru23 a scris:

buna ziua,am si eu o nelamurire,hartuirea morala poate fi un caz de proces.stau intr-o zona cu oameni mai putin educati si de ceva timp am o problema cu o vecina.Cand am inceput sa construiesc gardul pe propietatea a inceput cu amenitari k il darama,a facut plagere la primarie si logic k cei de la primarie au contrazis-o.anul trecum am pus doi stalpi pt.gard pe care sotul ei mi l-a darmat cu masina intentionat,mi-a hartuit muncitori pe motiv k gardul meu ingusteaza strada si nu mai poate lasa masina afara cu toate k are garaj,a inceput cu trafic de influenta pe la diferite persoane ca sa iasa cu scandal.si multe altele.eu nu ma pot cobari la nivelul lor dar asa vrea sa stiu cum ma pot apara pe cale legala.

Puteti formula plangere penala pentru tulburarea folosintei locuintei, fapta incriminata ca infractiune de art. 320 Cod penal. Prin plangere puteti solicita si daune morale!
Pana in prezent, nu este incriminata hartuirea.
Buna ziua,

Am si eu o problemuta de ceva timp, mai exact de anul trecut.
Un coleg de servici, caruia ii place de mine ma hartuieste... psihic sa zic asa. Nu va ganditi va rog ca este vreo copilarie pentru ca nu este. Toata aceasta treaba a inceput de cand domnu7l respectiv a fost refuzat, iar eu am inceput o relatie. Din acel moment au inceput tot felul de mesaje si apeluri de pe diferite numere de telefon in care se aduc jigniri la adresa mea sau a prietenului meu. Mi-am schimbat chiar si numarul de telefon, dar a facut rost si de acesta. Acum imi trimite mesaje pe acest numar in continuu pana la ore destul de tarzii, dar numai in zilele cand stie ca sunt impreuna cu prietenul meu. In fata colegilor mei vorbeste foarte urat despre mine, in fat sefilor incearca tot timpul sa ma discrediteze... de cateva ori si-a dat demisia pe motiv ca asistentul manager (adica eu) il hartuiesc daca nu ma insel.
Intrebarea mea este urmatoarea: il pot da in judecata pentru hartuire? Daca da, ce sanse am sa fiu luata in seama?
Va rog din suflet sa raspundeti pentru ca simt ca cedez psihic.
Va multumesc anticipat
Depuneti plangere la Politie pentru infractiunea de tulburare folosintei locuinteI(ART.320C.pen)-fapta prin care se tulbura in mod repetat folosinta locuintei locatarilor dintr un imobil,ori prin care se impiedica normala folosinta a locuintei .Din pacate , hartuirea morala , nu este prevazuta in actualul Cod Penal.