Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua! Am divorțat de soțul meu, pe data de 10 ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua! Am divorțat de soțul meu, pe data de 10 martie ...

Bună ziua! Am divorțat de soțul meu, pe data de 10 martie s-a pronunțat, divorțul fiind pe cale juridica, nu la notar. Custodia este comuna, dar domiciliul copilului la mine. El în tot timpul asta încă ma agaseasa cu mesaje de genul "unde sunt, ce fac, cu cine, dacă o sa îmi refac viata o sa vad eu etc", adică în niciun caz întrebări ce au legătură cu copilul. Exista vreo cale legala prin care sa "își vadă de treaba lui"? Mulțumesc!
Puteti face plangere penala pentru hartuire in cazul in care nu inceteaza sa va mai deranjeze
Daca mesajele se repeta frecvent.puteti incerca o plangere pt hartuire sau amenintare daca e cazul.
Mulțumesc! El a mai avut o plângere depusa la politie pentru amenințare, după ce am intentat divorțul!

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Daca mesajele se repeta frecvent.puteti incerca o plangere pt hartuire sau amenintare daca e cazul.

Puteti solicita un ordin de restrictie si protectie, ii va fi interzis sa ma mai contacteze.
Am încercat, când aveam ca și probe înregistrări vocale cu amenințări, însă cei de la politie mi-au spus ca atât timp cât nu s-a finalizat cu bătaie etc, certificat IML, nu sunt motive destule pt ordin de restricție!

gi-jane2 a scris:

Puteti solicita un ordin de restrictie si protectie, ii va fi interzis sa ma mai contacteze.