avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua! Am divorțat de soțul meu, pe data de 10 ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua! Am divorțat de soțul meu, pe data de 10 martie ...

Bună ziua! Am divorțat de soțul meu, pe data de 10 martie s-a pronunțat, divorțul fiind pe cale juridica, nu la notar. Custodia este comuna, dar domiciliul copilului la mine. El în tot timpul asta încă ma agaseasa cu mesaje de genul "unde sunt, ce fac, cu cine, dacă o sa îmi refac viata o sa vad eu etc", adică în niciun caz întrebări ce au legătură cu copilul. Exista vreo cale legala prin care sa "își vadă de treaba lui"? Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 11:59, 5 Iulie 2022
Puteti face plangere penala pentru hartuire in cazul in care nu inceteaza sa va mai deranjeze
Daca mesajele se repeta frecvent.puteti incerca o plangere pt hartuire sau amenintare daca e cazul.
Mulțumesc! El a mai avut o plângere depusa la politie pentru amenințare, după ce am intentat divorțul!

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Daca mesajele se repeta frecvent.puteti incerca o plangere pt hartuire sau amenintare daca e cazul.

Puteti solicita un ordin de restrictie si protectie, ii va fi interzis sa ma mai contacteze.
Am încercat, când aveam ca și probe înregistrări vocale cu amenințări, însă cei de la politie mi-au spus ca atât timp cât nu s-a finalizat cu bătaie etc, certificat IML, nu sunt motive destule pt ordin de restricție!

gi-jane2 a scris:

Puteti solicita un ordin de restrictie si protectie, ii va fi interzis sa ma mai contacteze.

Alte discuții în legătură

Chestiune complicata emil6702 emil6702 Cunosc un caz care nu mai poate continua fara o rezolvare legala: intr-o locuinta habiteaza mai multi mostenitori (rezervatari) fara ca acestia sa-si fi facut ... (vezi toată discuția)
Vatamare corporala oana1stefania oana1stefania Buna ziua! as dori sa imi explicati pe îndelete procedura de eliberare a unui certificat medico-legal. am fost agresata fizic de catre sotul meu si am nevoie ... (vezi toată discuția)
Cum scap de o persoana cu probleme psihice ? MadalinG MadalinG Buna ziua! Situatia sta in felul urmator: Mama prietenei mele a locuit in concubinaj cu un barbat timp de 20 de ani. Acest sufera de schizofrenie ... (vezi toată discuția)