Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vatamare corporala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vatamare corporala

Buna ziua! as dori sa imi explicati pe îndelete procedura de eliberare a unui certificat medico-legal. am fost agresata fizic de catre sotul meu si am nevoie de acest certificat doar ca proba pentru divort deoarece este implicat si un minor. nu am de gand sa depun plangere, nu vreau sa raspunda penru faptele sale
insa, se sesizeaza automat politia in cazul agresiunii asupra membrilor familiei?
Nu, este necesara plangerea prealabila a persoanei vatamate pentru punerea in miscare a actiunii penale.
In ceea ce priveste folosirea certificatului medico-legal ca proba in procesul de divort, ca trebui sa probati cu martori ca leziunile constatate de catre medic au fost produse de catre sotul dvs. si asta pentru ca certifcatul medico-legal atesta leziunile , nr. de ingrijiri necesare vindecarii, data posibila a producerii acestora, modalitatea de producere ( de ex, prin lovire de corp dur sau cu corp dur) dar nu si de cine sunt produse.
Poate este benefic pentru d-voastră REȚEAUA pentru prevenirea și combaterea violenței împotriva femeilor:
[ link extern ] /
LINIE TELEFONICĂ GRATUITĂ 0800 500 333
aici aveți o broșură în format pdf: [ link extern ]

Legea 217/2003 pentru prevenirea si combaterea violentei in familie, republicata 2014. Lege nr. 217/2003 republicata 2014, prevede:
Art. 4
Violenta in familie se manifesta sub urmatoarele forme:
a) violenta verbala - adresarea printr-un limbaj jignitor, brutal, precum utilizarea de insulte, amenintari, cuvinte si expresii degradante sau umilitoare;
b) violenta psihologica - impunerea vointei sau a controlului personal, provocarea de stari de tensiune si de suferinta psihica in orice mod si prin orice mijloace, violenta demonstrativa asupra obiectelor si animalelor, prin amenintari verbale, afisare ostentativa a armelor, neglijare, controlul vietii personale, acte de gelozie, constrangerile de orice fel, precum si alte actiuni cu efect similar;
c) violenta fizica - vatamarea corporala ori a sanatatii prin lovire, imbrancire, trantire, tragere de par, intepare, taiere, ardere, strangulare, muscare, in orice forma si de orice intensitate, inclusiv mascate ca fiind rezultatul unor accidente, prin otravire, intoxicare, precum si alte actiuni cu efect similar;
d) violenta sexuala - agresiune sexuala, impunere de acte degradante, hartuire, intimidare, manipulare, brutalitate in vederea intretinerii unor relatii sexuale fortate, viol conjugal;
e) violenta economica - interzicerea activitatii profesionale, privare de mijloace economice, inclusiv lipsire de mijloace de existenta primara, cum ar fi hrana, medicamente, obiecte de prima necesitate, actiunea de sustragere intentionata a bunurilor persoanei, interzicerea dreptului de a poseda, folosi si dispune de bunurile comune, control inechitabil asupra bunurilor si resurselor comune, refuzul de a sustine familia, impunerea de munci grele si nocive in detrimentul sanatatii, inclusiv unui membru de familie minor, precum si alte actiuni cu efect similar;
f) violenta sociala - impunerea izolarii persoanei de familie, de comunitate si de prieteni, interzicerea frecventarii institutiei de invatamant, impunerea izolarii prin detentie, inclusiv in locuinta familiala, privare intentionata de acces la informatie, precum si alte actiuni cu efect similar;
g) violenta spirituala - subestimarea sau diminuarea importantei satisfacerii necesitatilor moral-spirituale prin interzicere, limitare, ridiculizare, penalizare a aspiratiilor membrilor de familie, a accesului la valorile culturale, etnice, lingvistice ori religioase, impunerea aderarii la credinte si practici spirituale si religioase inacceptabile, precum si alte actiuni cu efect similar sau cu repercusiuni similare.

Cele relatate nu au rolul de a încuraja divorțul. Cu respect, vă doresc ca Dumnezeu să vă lumineze să găsiți cea mai înțeleaptă soluție.
Revin cu o precizare a raspunsului meu de mai sus, in sensul ca in cazul infractiunilor de lovire si alte violenta si vatamare din culpa savarsite asupra membrilor familiei, actiunea penala poate fi pusa in miscare si din oficiu.