avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 913 soluții astăzi
Forum Activitate sean_combs

Activitate sean_combs

Buna ziua.
Am un PFA, neplatitor de TVA in Romania. Domeniul de activitate este comertul online, bunurile fiind achizitionate din UK. Valoarea cumparaturilor / an depaseste suma de 10 000 EUR. In cazul acesta, am inteles ca trebuie sa ma inscriu in ROI, si sa ma trec ca platitor de TVA pt achizitiile intracomunitare.
Problema este urmatoarea : magazinele de unde cumpar produsele au deja TVA inclus in pret, nu imi pot factura cu 0 TVA. Cand primesc factura detaliata, se vede clar rubrica pt TVA, iar acesta este calculat.
In aceste conditii, mai trebuie sa platesc TVA-ul si in Romania pt achizitiile intracomunitare ? Cum ar trebui procedat ?
Va multumesc
Buna ziua. In cazul tranzactiilor on-line din tari partenere UE ( in special Anglia ) care sunt procedurile de recuperare a TVA-ului ? Mentionez ca am un PFA (activitate "comenzi prin internet"), deci prin urmare toate tranzactiile sunt cu scop "business" .
Iar magazinele din UK vand produsele cu tot cu TVA. In cazul de fata, cum ar trebui sa procedez pt a recupera TVA-ul ?
Multumesc