Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA recuperare TVA tranzactii online
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

recuperare TVA tranzactii online

Buna ziua. In cazul tranzactiilor on-line din tari partenere UE ( in special Anglia ) care sunt procedurile de recuperare a TVA-ului ? Mentionez ca am un PFA (activitate "comenzi prin internet"), deci prin urmare toate tranzactiile sunt cu scop "business" .
Iar magazinele din UK vand produsele cu tot cu TVA. In cazul de fata, cum ar trebui sa procedez pt a recupera TVA-ul ?
Multumesc
daca nu sunteti inregistrat in scopuri tva in romania, nu puteti recupera tva achitatata in alte tari membre UE.
ce ar trebui sa faceti:
1. fie sa va inregistrati in scopuri tva in romania si sa furnizati codul de tva partenerului din anglia, iar acesta va emite o factura fara tva, urmand ca dvs. sa inregistrati taxare inversa (deci nu platiti efectiv tva in romania)
2. fie cand depasiti pragul de 10.000 euro aferent achizitiilor intracomunitare de bunuri sa va inregistrati in scopuri tva doar pt acest tip de achizitii si sa depuneti un decont special de taxa, prin care veti plati efectiv tva in romania

solutia 2 nu e avantajoasa deoarece veti plati in romania tva 19%, in timp ce in anglia taxa este de 15%.

concluzie: deveniti platitor de tva in romania, prin optiune, chiar daca nu aveti o cifra de afaceri totala mai mare sau egala cu 35.000 euro.