avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1238 soluții astăzi
Forum Activitate beeni

Activitate beeni

Va multumesc foarte mult pentru ajutor.
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati pentru ca a devenit cu adevarat agasanta problema.
Primesc pe telefonul mobil mesaje cu continut publicitar si efectiv nu stiu unde sa ma adresez ca aceasta situatie sa inceteze.
Am sunat la unele dintre companiile ale caror mesaje le primesc si mi-au spus ca au o baza de date ce contine si numarul meu de telefon. Am insistat sa imi sterga numarul din respectiva baza de date, dar spun ca nu numai la dansii apare numarul.
Am inteles ca aceste baze de date cu diverse numere de telefon se vand.
Va rog mult sa imi recomandati institutia careia sa ma adresez pentru o reclamatie, deoarece nu mi se pare normal ca numarul meu de telefon sa fie vandut dupa bunul plac al diversilor si sa ma agreseze cu reclame.
Va multumesc frumos pentru eventualele raspunsuri
Răspuns la discuția spatiul verde din jurul blocului
Eu sunt perfect de acord cu dumneavoastra ca toata lumea vrea un curatenie, dar faptul ca s-a apucat, cu de la sine putere, sa amenajeze respectivul spatiu, stricandu-l pe cel deja existent, nu consider ca ii da dreptul de a se comporta ca si cum i-ar apartine. Am observat tot mai des in Romania tendinta acesta a cetatenilor de "a se face stapani pe diferite spatii care, ori apartin domeniului public, ori sunt in indiviziune (exemplele cel mai des intalnite fiind cel al uscatoarelor si cel al balcoanelor comune)". Va doresc o zi buna!
Răspuns la discuția SUCCESIUNE
Termenul de 6 luni se refera la acceptarea tacita sau expresa. Recomandarea mea este sa mergeti totusi la un notar public si sa faceti o declaratie de acceptare expresa (este pentru siguranta dumneavoastra). Daca nu dezbateti succesiunea in termen de 2 ani de la data decesului sotului veti fi nevoita sa platiti la stat un impozit din transferul succesoral (impozit de 1% calculat la valoarea masei succesorale).
Răspuns la discuția spatiul verde din jurul blocului
Va multumesc foarte mult pentru raspuns si va doresc o zi cat mai buna :)
Buna ziua! De cativa ani, la parterul blocului unde locuiesc, s-a mutat (doar pe perioada de vara vin in jur de 2 luni) o familie de cetateni germani. Dansii au cumparat acest apartament pe post de casa de vacanta. Din momentul mutarii au inceput amenajarea spatiului verde din fata geamului dumnealor, fara sa ceara vreun fel de aprobare sau macar parerea noastra (precizez ca exista deja o gradina amenajata), a celor care locuim aici de vreo 30 de ani. Nu s-a opus nimeni modificarilor pe care dansii le-au adus micii gradini (trebuie sa recunosc faptul ca arata foarte frumos) intrucat nu am dorit sa intram in conflict cu nimeni. Acum vreo 2 ani, eu si inca o vecina am dorit sa plantam cateva flori, pe langa gard, astfel incat sa nu stricam aspectul. Doamna de la parter s-a aratat foarte deranjata ca intram pe acest spatiu si mai ales ca ne permitem sa plantam ceva acolo. Atitudinea dansei mi se pare deplasata deoarece, din cate stiu, spatiul acesta apartine primariei. As dori, daca se poate, sa ma lamureasca cineva care este norma legislativa ce reglementeaza regimul juridic al spatiului verde din jurul blocurilor. Doresc sa ii pot da si doamnei de la parter sa citeasca aceasta lege astfel incat sa nu ne mai ameninte ca daca mai calcam pe acest spatiu va angaja un avocat ca sa ne ceara daune pentru investitia facuta (investitia consta in aducerea unui nou pamant, gazonul pe care l-a pus si cateva floricele). Va multumesc frumos !