avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Activitate catalina80

Activitate catalina80

Multumesc mult pentru raspunsuri!
Legat de acest subiect, as vrea sa intreb daca dupa nastere voi continua sa inchei asigurari pentru care realizez venit si platesc impozit, mai pot beneficia de indemnizatie? Sau in cazul in care beneficiez de indemnizatie trebuie sa imi suspend activitatea ca agent de asigurari?

Multumesc!
Buna ziua,

Veniturile obtinute ca agent de asigurari, se iau in calcul pentru indemnizatia de crestere a copilului?
Multumesc pentru raspuns!
@smeagull: am contestat suspendarea, ca urmare au venit cu o intelegere.
Era aberanta. Spuneau ca am incalcat regulamentul intern, fara nici o alta precizare. M-au tinut 3 saptamani in suspendare disciplinara, apoi mi-au mai dat 10 zile ca pedeapsa. E criza, asa ca angajatorii isi permit orice acum.
Buna ziua,

Am si eu o nelamurire.
Sunt insarcinata in luna a 4-a, iar in urma cu 6 luni datorita unei alte sarcini, pierdute in prealabil, angajatorul m-a suspendat timp de 3 saptamani pentru cercetare disciplinara, fara plata salariului si a contributiilor aferente acestuia. Ca urmare in una din cele 12 luni de contributii voi avea doar 5 zile lucrate. Mai beneficiez in aceasta situatie de indemnizatia de crestere a copilului?
Multumesc pentru ajutor.