avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Activitate laura11

Activitate laura11

primesc pensie alimentara pt copil 16.5 din salariului fostului sot.el mai are 2 copii cu actuala sotie.vreau sa stiu din ce venituri se stabileste pensia alimentara?el imi plateste din salariu(este ofiter mai),dar am aflat ca are venit si din chiria unui apartament.multumesc
peste 10 zile am proces cu fostul meu sot pt micsorarea pensiei alimentare pe care o plateste copilului.el a deschis procesul deoarece acum mai are 2 copii.pana in prezent imi platea 25%din salariu dar acum cere modificarea procentului.in citatia pe care am primit o mi se spune sa depun intimpinare cu cel putin 5 zile inainte de proces.eu nu imi permit un avocat asa ca ma voi apara singura.ce trebuie sa fac?trebuie sa depun ceva acte inainte de proces?ce este o intimpinare si cum sa o formulez?va multumesc pentru ajutor.
am nevoie de un raspuns va rog.fostul meu sot imi plateste pentru copilul nostru care are12 ani pensia alimentara in cuantum de 25% din venitul lui.Fostul sot s_a recasatorit si de 2 luni mai are doi copii.Azi am primit citatie de la judecatorie,procesul fiind pentru micsorarea pensiei alimentare.Asi dori sa stiu ce cuantum mi se va stabili pt pensia alimentara avand in vedere ca acum are 3 copii.va multumesc
Discuție copii contracte
am facut o cerere catre asociatia de proprietari sa mi elibereze o copie a contractului de modernizare a liftului.administratorul refuza pe motiv ca legea nu specifica ca este obligat sa mi elibereze o copie.asi vrea sa stiu daca este adevarat sau nu si daca trebuie sa mi elibereze copia care este termenul de raspuns la cererea mea.va multumesc