avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate Diego

Activitate Diego

Buna ziua,

O problema asemanatoare am si eu cu specializare Mecatronica(sectie din cadrul Facultatii de Automatica). Am sunat la Ministerul Muncii si mi-au spus ca aceasta specializare nu s-ar regasi in Nomenclatorul Specializarilor din invatamantul superior (sau ceva de genul asta) si d-asta n-ar fi inclus aceasta specializare in anexa 2. Deci tot din cauza unei simple denumiri de sectie adoptata de facultate nu pot beneficia de scutirea de impozit.
Solutia cred ca este sa ne adresam Ministerului Educatiei sa reglementeze mai bine aceste specializari.
Răspuns la discuția Scutire impozit programator
ASavin84 a scris:

Ciao. Am si eu o problema similara. Eu am terminat 4 ani in schimb. Intrebarea mea este daca ai reusit sa rezolvi ceva si la care Politehnica ai gasit o adeverinta care sa ateste echivalarea?


Salut,
Din pacate n-am reusit sa rezolv nimic.Adeverinta am obtinut-o de la Facultatea din Craiova, dar e inutila, pentru ca firma nu vrea sa tina cont de ea.In adeverinta se specifica faptul ca programa de invatamant a sectiei Mecatronica este echivalenta cu programele de la Automatica si Informatica Industriala, dar firma spune ca nu e ajunge asta.
Numai o schimbare a ordinului poate reglementa situatia, iar aceasta intarzie sa apara.Nu inteleg de ce se tergiverseaza atat, acum s-a oprit din cauza reorganizarii ministerelor implicate in ordin, dar reorganizarea asta dureaza de la inceputul anului.E incredibila birocratia din aceasta tara.
Răspuns la discuția Scutire impozit programator
jayce a scris:

Hello,

Multumesc pentru raspuns. Am incercat deja asta, dar in Timisoara, unde am terminat eu, au refuzat cei de la facultate sa imi dea o asemenea adeverinta :(

Asa ca nu stiu ce altceva as mai putea face, decat sa sper ca o sa se modifice ordinul.


Am obtinut eu o adeverinta d-asta si tot degeaba...cei de la firma nu vor s-o ia in calcul...
Intr-adevar, trebuie sa asteptam sa se modifice ordinul...eu sun la Ministerul Muncii cam o data pe saptamana...acum s-au impotmolit in faptul ca s-au schimbat denumirile ministerelor Comunicatiilor si Finantelor si nu s-au adoptat inca noile denumiri...pentru ca ordinul sa mearga din nou la semnat pe la aceste ministere...
Tot ce putem face e sa asteptam...dar asteptam pe banii nostri.
Răspuns la discuția Scutire impozit programator
Ministerul Muncii spune ca ordinul este modificat si doar trebuie sa mai fie aprobat de toate ministerele implicate (Muncii,Finantelor si Comunicatiilor)...ideea e ca sta in faza asta de cateva luni...si il tot plimba de colo-colo...fara sa zica un raspuns clar cand va fi publicat

freeelis a scris:

Sansele sunt minime ca in viitorul apropriat sa se modifice acel ordin ... pana la modificarea lui mai sunt alte legi in asteptare ...


Răspuns la discuția Scutire impozit programator
Cel mai bine ar fi sa-i suni la numarul de contact de pe site-ul lor [ link extern ]
Eu le-am trimis mail si mi-au raspuns dupa o luna spunandu-mi ca ordinul este in faza de avizare externa.Probabil asta o sa-ti raspunda si tie.
Oricum,bafta...si eventual anunta si tu aici pe site daca primesti vreun raspuns mai clar.

edracaz a scris:

Buna ziua,

Imi puteti spune care a fost procedure pentru trimiterea e-mail-ului catre Ministerul Muncii?

Multumsc


Salut,
In principiu,salariul brut este salariul tau total(include inclusiv cu contributiile sociale),iar salariul net este ceea ce primesti pe card efectiv. Din salariul brut se scad contributiile sociale, se scade deducerea personala si alte retineri deductibile pentru impozit formandu-se apoi Venitul impozabil.La acest venit impozabil se aplica 16% ceea ce reprezinta impozitul pe salariu.Daca beneficiezi de ordinul 250/2004 atunci nu se mai aplica aceasta retinere de 16%(impozitul) care s-ar duce la stat, banii astia revenindu-ti tie.
Deci, daca te uiti pe stat(cu ordinul 250 aplicat) vei avea la Salariu brut aceeasi suma pe care ai negociat-o, la impozit vei avea 0, iar la Salariu net vei avea salariul net existent pana atunci + impozitul care se retinea pana atunci.
Sper ca am reusit sa te lamuresc.

Daca cineva mai are informatii despre actualizarea ordinului 250/2004 l-as ruga sa ne informeze si pe noi.

Multumesc
O zi buna,
Buna ziua,
Am trimis o petitie la Ministerul Muncii referitor la un ordin care este in proces de actualizare si am primit raspunsul ca se afla in "procedura de avizare externa".
Stie cineva sa-mi explice si mie ce inseamna mai exact aceasta exprimare?..
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Scutire impozit programator
Am intrebat la serviciul de contabilitate al firmei despre cazul in care m-as inscrie la un master pe o specializare existenta in ordinul 250 si mi s-a raspuns ca nu se stie exact pentru ca in ordin este vorba de studii de lunga durata iar masterul este de scurta durata.Cu alte cuvinte, cu toate ca am absolvit aceeasi facultate ca si colegii mei si am si o adeverinta de la facultate cum ca specializarea mea poate fi echivalata cu una din specializarile existente in anexa 2 a ordinului, practic n-am nici o sansa si daca vreau sa beneficiez de scutire trebuie sa ma apuc din nou de aceeasi facultate doar ca pe alta specializare.
Vi se pare normal acest lucru? Si cred ca in situatia mea sunt foarte multi...
Răspuns la discuția Scutire impozit programator
Salut,
Referitor la ordinul 250/2004 am si eu o problema , care se refera la specializarile din acel ordin , respectiv faptul ca specializarea Mecatronica nu este inclusa printre specializarile existente in anexa 2.
Am trimis in acest sens mail-uri la Ministerul Muncii si mi s-a raspuns ca s-au facut demersurile pentru a se forma un grup de lucru care sa analizeze acel ordin si sa-l actualizeze.Eu am primit acest raspuns la sfarsitul lunii martie si am observat ca nici pana acum nu s-a analizat nimic.Am revenit cu un mail la inceputul lunii mai si am primit acelasi raspuns, cum ca se va reanaliza ordinul.
Eventual poate ar trebui sa trimitem in continuare mail-uri la Ministerul Muncii pentru acest ordin, in ideea ca se va urgenta ceva.
Stie cineva daca putem actiona statul Roman in judecata pentru acest lucru? Sau ei pot sa tina o analiza de genul asta atatea luni, timp in care noi pierdem niste banii care ni s-ar cuveni?
@freespace

Acei 16% iti revin tie.