avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1891 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters144699

Activitate ContSters144699

AJUTOOR ! Mai doresc si alte opinii in legatura cu actul de V/C facut de fostul sot .
Am discutat cu doi avocati si parerile sunt impartite .
IN fapt acest act a fost facut de ex-sot pe 23 aprilie 2014 folosind o procura pe care i-am dat-oin 2004 pentru niste vanzari unuri comune in calitate de soti, acestea s-au si facut . In 2009 am divortat si am impartit cele 3 imobile : domiciliu conjugal (piata Unirii ) si un imobil oras Pantelimon revenindu-i sotului ,iar mie imobilul cu pricina , situat tot in Pantelimon,vecin cu celalalt . Deoarece hartuiala era continua si agravanta,am hotarat sa vand si sa plec, eu nemailocuind acolo,iar fratelemeu s-a mutat acolo sa aiba grija de casa,lucruri, caini . Avand relatii la politie si-a permis sa faca tot felul de abuzuri :taiere de lumina, gaze, cablu si net, sustragere de bunuri imobile nepartajate,amenintari cu moartea ,depozitari de arme de foc pe proprietate, taierea gardului de separatie,....hartuiala de neimaginat. La sesizarea politiei,aceasta nu a facut nimic in afara de a-l amenda pe fratele meu cu maxim amenda deoarece au fost deranjati sa intervina.
In fine, am hotarat sa vand si saplec definitiv . Astfelam aflat de la intabulare ca totul e blocat ca e un contract de V/C pe ac adresa pe 23 aprilie a.c. la notarul X . Am mers pe 29 mai la notarul X , am luat documentele si am constatat ca l-a vandut copilului nostru major ,si ca-i facuse pe 22 aprilie (cu o zi inainte de vanzare) si buletin pe proprietatea mea, eu nestiind nimic de acest lucru decat dupa intrarea in posesie a actelor de la notariat . Precizez ca nu as fi avut nimic impotriva sa-i stabilesc domiciliul acolo , ba el chiar a refuzat acest lucru cand i-am promis sa vina acolo si sa se ocupe de afacerea mea,el refuzand
Mai nou, pe 30 mai a.c. am aflat ca fiul meu a introdus actiune si luni2 iunie va veni sa ma evacueze. .
Intrebarile mele :
1) Cu ce acte i-a facut politia CI fiului meu atata timp cat actele proprietatii mele si nu am participat ? Probabil s-a folosit de acte false ex-sotul?
2) Ce pot face in situatia in care acum sunt intre ciocan si nicovala si nu vreau ca fiul sa pateasca ceva urmare aceste uneltiri a tatalui sau , el probabil fiind incantat de asta .
3) In cazul in care inaintez luni actiunea , avocatii spunandu-mi ca voi avea castig , dar e de durata ,iar luni vine fiul meu si ma evacueaza ce mai pot face ?
Precizez ca ex-sotul are relatii in structurile de politie si se lauda permanent cu asta , avand o afacere cu arme si munitii.
Precizez ca am renuntat la afacerea ce-mi asigura existenta, datorita scandalurilor la care asistau clientii , eu stand la prieteni si deci traiesc momentan din ajutor rude , pensie mama.
Precizez ca toate reclamatiile scrise facute la politie nu s-au rezolvat ,si ca am dovezi doar inregistrarile audio si video facute de mine,fratele meusi camerele video de pe proprietate , inregistrari facute chiar si in prezenta agentilor de politie Pantelimon .
Imobilul respectiv mi-a revenit mie in proprietate deplina din mai 2009 prin HJ
In timpul unei altercatii in 2004 si hartuieli, am dat scris ca nu am nevoie de nimic si el o foloseste. Nu e o procura propriuzis. Am tarait-o asa pana in 2009 cand am ajun la divort si partaj imobiliar. El a ramas cu alte proprietati , iar casa care ne-am inteles ca -mi revine mie si a fost consemnata in HG cf intelegerii a fost construita in 2006 ,unde am si resedinta de altfel, neavand alta proprietate .

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament
Am divortat in sept 2009 dupa ani de chin si discutii si am facut partaj imobiliar.
Deoarece hartuielile continua in forma agravanta, am hotarat sa vand si sa plec din zona deoarece este periculos si cu relatii sus puse in politie . Ieri am fost la cadastru sa-mi iau actele ce-mi trebuie si mi s-a spus ca totul este blocat deoarece fostul sot a vandut casa pe 23 aprilie anul acesta , in baza unei procuri data de mine in 2004. Azi merg cu cineva la notarul care a facut acest act si sa vad ce pot face. Am avut destule necazuri si pana acum , cu amenintari repetate reale , cu arme,(politia nu a facut nimic), cu inchisoarea (aiurea) cu amenintari de mutilare de catre terti. Am facut plangeri penale, am facut somatie cu executor sa-si ia de pe propr mea bunurile sale sau comune nepartajate, dar in ziua stabilita nu s-a prezentat si s-a incheiat PV cu avocat, executor, si 2 martori. Am inchiriat un depozit unde sa le depozitez ca sa pot vinde casa caci nu pot sa mai locuiesc acolo. Acolo sta doar un frate sa pazeasza si sa anunte politia cand taie gardul sau strica ceva . Pana si cainii ii agita noaptea cu niste aparate speciale. Deoarece are relatii, mi-a taiat electrica, gazele, si centrele respective taraganeaza fara motiv trecerea utilitatilor pe numele meu, cu toate ca eu le platesc.
Mai sus am expus pe scurt, ce se intampla.
Ieri insa, cand am aflat ca a mi-a vandut casa imediat dupa pasti a.c. iar cei de la cadastru mi-a zis ca a avut o procura data de mine in 2004 ,iar casa a inceput sa se construiasca in 2006., iar dupa divort in 2009 si partaj prin intelegere trecut in hotarare, sunt debusolata. Pana nu merg , la notarul care a facut asta ,sa iau actele de si sa ma sfatuiesc cu av meu, si cu altii ce pot face, nu am alte amanunte . Subliniez ca in urma partajului el a ramas cu vechiul domiciliu conjugal si cu alte proprietati, din care a vandut deja cateva . Suntem casatoriti din 96 (la 2 ani dupa ce s-a nascut copilul), si adaug la asta alti 2 ani in concubinaj Copilul mi-a fost incredintat si el sa plateasca 500 lei/luna . Acum copilul e major si de maxim 6 luni este de partea sa . Poate cineva sa -mi spuna ce cai legale sunt acum si nu foarte costisitoare deoarece deja cu rudele mele platesc avocat si alte costuri?
legally_aid a scris:

Le puteți propune ca probe, iar legalitatea sau nelegalitatea, utilitatea lor pentru aflarea adevărului, lor va fi stabilită de organele judiciare.


MUltumesc frumos,asa am sa fac . Deja am discutat cu un avocat si am depus plangere penala la procuratura . Doamne ajuta ,sa fie bine.! Azi ne-a oprit curentul electric si ne-a stricat incuietorile de la porti.A venit din nou politia si a incheiat PV. ,chiar daca seful lor l-e spus sa nu incheie nimic. Sunt si ei niste salariati si nu le este usor,dar dupa atatea evenimente, si-au dat seama de abuzurile pe care le face. Deja centrala termica nu mai functioneaza dupa ce a umblat la ea pe 15 mai .Scuze , m-am lasat dusa de ganduri.Acolo sta doar baiatul care pazeste si ca sa cheme politia .
Numai ganduri bune !

PS Nu stiu de ce nu se posteaza ,mereu ma anunta ca pot sa editez in 30 minute e
Am facut reclamatii la superiori si din 30 apr .a.c.pana acum nu m-a instiintat nimeni de stadiu actiunii,daca au inceput. Personal nu am semnat nici un PV , le-a luat politia si a plecat cu detinatorul. Nu am vrut sa informez presa, cu toate ca initial mi-am strans datele de contact pentru relatare situatie si am crezut si inca mai cred (poate naiv) ca se face dreptate si nu se solutioneaza nimic in favoarea celui cu relatii . In plus, este si tatal copilului meu si am avut retinere. Pana laurmapoate chiar o fac
Am facut fotografii armelor, dar nu le-am luat serii ca sa nu fie amprente. Am fotografiat si cand le-a ridicat politia cu fostul sot,...dar au ramas la aceasta faza , fara sa se definitiveze un PV ceva , fara declaratii.Ba chiar politia ne-a dat o instiintare ca am sunat abuziv la 112 si suntem pasibili de amenda penala . Inregistrarile au fost facute cu telefonul la vedere si pe spatiu privat normal, unde a avut loc incidentul , iar telefonul daca nu-l fura cineva il avem pentru e se verifica daca va fi nevoie .De la acele arme ca am avut tupeul sa facem denunt,situatia a devenit extrem de stresanta , si se afiseaza si lauda cu prieteni buni in politie la orice nivel cu care ne,, rezolva'' el.
Sunt divortata din 2009 si nu am facut decat partaj imobiliar , mie revenindu-mi un imobil, ca drept de proprietate deplina,iar lui fostul domiciliu conjugal , alt imobile imobile. Deoarece ne-am inteles ca in imobilul meu sa aiba si el drept de folosinta atat pentru minorul dat in grija mea,cat si pt afaceri ce le faceam impreuna pana anul acesta .
Deoarece in acest an a inceput cu scandal si amenintari ,violente , am incercat mediere cu birou specializat pentru partaj bunuri mobile de cateva luni si ce se stabileam azi,maine nu mai recunostea , i-am acceptat doar drept de folosinta stabilit prin hotarare si am plecat de la domiciliu pentru a ma proteja . Am lasat insa pe fratele meu sa stea acolo pentru a observa ce ia de pe proprietatea mea, cu cine intra si ce distruge. Mereu cu scandal si diferite pretexte vadit nervos ca este supravegheat la intrare in curte, s-a ajuns ca fratele meu sa fie amenintat cu moartea , acest lucru fiind cat se poate de real, daca tin cont ca am gasit pe 30 apr 10 arme depozitate intr-o incapere pe proprietatea mea, fara sa stiu, am sunat la 112 , iar politistii care au venit le-aluat fara PV cu serii , apoi pe 5 mai a adus alte 4 arme in acelasi fel,uzand ca are drept de folosinta . Astfel, am luat masuri ca de cate ori face scandal si intra cu persoane necunoscute pe diverse motive,fratele meu a filmat si inregistrat scenele de violenta,de amenintare si ce a facut. Ultima oara,cand a venit ca de obicei, a inceput iar scandalul ca nu poate intra cu masina, deoarece era o masina parcata in dreptul portii, a chemat politia , care a venit si l-a gasit la camera tehnica pentru a umbla la centrala ,tot pe motiv de drept de folosinta si au asistat si agentii la rabufnirile sale atragandu-i atentia ca sa se linisteasca ca-i da amenda .Peste 2 ore a venit cu inca 2 persoane destul de solide, un prieten cunoscut si altul ce nu s-a prezentat si care a fortat usile la centrala si la alta incapere unde gasisem armele . I s-a atras atentia ca nu stim cine e,in ce calitate ca nu are voie sa intre acolo.Unuldin ei l-a bruscat si imbrancit pe motiv ca nu are voie sa filmeze si ca este un intrus. Intrebat de ce pune mana pe el si-l imbranceste, i-a raspuns ca asa trebuie ca el nu e proprietar.
In fine, am vrut doar sa redau ultimul episod, iar fratele meu face plangere penala pentru amenintari si bruscare fizica si verbala.
INTREBAREA mea este daca vor fi acceptate inregistrarile audio-video facute , restul de imagini fiind inregistrate si pe sistemul video montat legal pentru supraveghere locuita proprie Se va folosi binenteles si de martorii prezenti, dar fara izbanda,fiind adusi de el,de politistii prezenti, dar care nu au facut nici macar un PV cu armele depozitate si gasite . Mentionez ca este o persoana cu multe cunostinte la politie la diferite niveluri , cu care se lauda si se afiseaza spre intimidare . Deci mare speranta nu exista nici cu acestia. M-am documentat dar nu mi-este f clar si rog pe cineva mai informat sa -mi spuna simie daca pot folosi aceste filmari facute pe proprietatea mea , in situatia in care fratele meu a fos singur si cei care au intrat erau adusi de fostul sot .
In speranta ca ma voi lamuri cu sfaturile dvs ,va multumesc anticipat
Buna dimineata Tudorian,
Am incercat deluni bune si incerc mereu,dar zadarnic. Ce se face astazi, maine se anuleaza si asa tot mereu. Deja a inceput sa vanda si sa ia din bunurile comune fara jena sau frica, luand chiar si bunuri pe care eule-am cumparat dupa divort si pt care am acte . Dupa el legea o face el, in plus nu ma pot lupta cu el , si sunt amenintata mereu (inregistrand toate convorbirile ), intra in noaptea pe proprietate si distruge cabluri camere vederi. Este o persoana influienta cu cunostinte la politie si astfel trebuie sa stea mereu cineva (fratele meu) in locatie pentru a nu ramane casa singura . Reclamatiile la politie nu au avut efect , ceea ce ma alarmeaza . Probabil politia asteapta sa se intample ceva grav ca apoi sa actioneze. . Pentru asta vreau sa fiu pregatita pentru orice . Medierea se face cu avocati (de o parte si de alta ) si vad ca de luni bune nu poate fi convins ,indiferent ce varianta se propune. Mi-a taiat cablu, net, si astept sa taie si lumina, deoarece contractele erau pe numele sale. Am solicitat si la enel si la net trecrea contractelor pe numele meu conform hotararii de divort si a partajului imobiliar. , dar observ ca de peste o luna se tergiverseaza . Asta pentru ca am facut o mare greseala la divort cand am semnat ca poate folosi si imobilul meu, altul decat domiciliul conjugal . pentru a nu suferi copilul care atunci era minor si dat in grija mea,lui ramanand fostul domiciliu conjugal plus alt imobil si terenuri . Mentionez ca divortul a avut loc in 2009. Deci e cum nu se poate mai rau .Scuze ca m-am lasat dusa de val .
Multumesc mult de raspuns. Am citit in ordonanta /2008, dar si in cea din 2013 si mi-era teama sa nu gresesc. Am incercat mediere ,si nu am avut rezultate la nici o incercare. Deoarece fostul sot ma streseaza ,recurge la violente verbale,psihice, sociale, si am fost angajata la firma lui, acum am si probleme financiare pana-mi gasesc ceva de lucru. Bunurile comune acumulate in timpul celor 22 ani impreuna ,chiar daca primii pana la nasterea copilului au fost fara acte, au o valoare considerabila si crede ca totul este al sau,incepanad de la masini,mobilier electrocasnice, barci, si cate altele. Chiar ainceput sa vanda din proprietatile revenite lui la partaj,iar acum apus in vanzare si fostul domiciliu conjugal ,gandind ca se va muta in proprietatea mea .
Cum se poate obtine reducerea taxei de timbru intr-un proces partaj bunuri comune mobile si daca taxa se poate plati in rate . Conform carei legi si cum se procedeaza ?
Multumesc anticipat pentru sfat