avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Activitate Kole

Activitate Kole

Buna ziua! Am de achitat o suma de 3500 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat, in cadrul unui dosar penal (ucidere din culpa cu parasirea locului accidentului). in numele unui cetatean strain non-EU, NEREZIDENT si nu stiu unde trebuie efectuata plata. Am fost indrumata catre ANAF-nerezidenti, acolo nu se poate plati pentru ca nu are CNP. De la ANAF mi s-a indicat un cont de trezorerie unde sa fac virament bancar sau alternativa platirii prin mandat postal. Nici asa nu se poate, pentru ca nu are NIF (numar de identificare fiscala). Cum se procedeaza, totusi, pentru a se putea achita de aceasta obligatie? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Nelamurire permis auto.
Cat de mult conteaza faptul ca sunt la prima (si singura, sper) infractiune.
Nu imi castigam existenta ca sofer dar in meseria mea depind destul de mult de masina, fiind mecanic auto.
Ca sa inteleg bine: daca hotararea definitiva se da de exemplu in 29 iunie 2012
pentru un an cu suspendare, inseamna ca eu voi putea sustine un nou examen auto DOAR dupa data de 29 iunie 2013 (ADICA LA 4 ANI DE LA LUAREA PERMISULUI???)
Răspuns la discuția Nelamurire permis auto.
M-am exprimat eu gresit in legatura cu recuperarea permisului, imi cer scuze si rectific, dupa aproape 2 ani am fost chemat prima data in instanta. Dar totusi, e normal sa dureze atat de mult?
Răspuns la discuția Nelamurire permis auto.
Am avut 0,69 in aerul expirat.
Buna ziua.

In urma cu 2 ani, mai exact pe data de 29 iulie 2009, mi-a fost ridicat permisul auto pentru depasirea vitezei regulamentare si conducerea autovehicululi sub influenta bauturilor alcoolice, neavand ca rezultat vreun eveniment rutier. Am fost de doua ori chemat in instanta, (DUPA UN AN DE ZILE ) prezentandu-ma in ambele dati. Mentionez ca sunt cetatean al Republicii Serbia, casatorit in Romania, iar permisul meu este eliberat in Serbia.
Nelamurirea mea este urmatoarea: este normal ca sa dureze atat de mult procesul de recuperare al permisului, avand in vedere ca nimeni nu stie unde se afla in momentul de fata permisul meu?
Care este taxa de divort in cazul unui divort intre un cetatean roman si unul strain? E posibil ca onorariul sa fie de 1000 E??
Este adevarat ca se obtine mai usor divortul, daca timpul scurs de la parasirea domiciliului este mai indelungat? Sunt cetatean strain, casatorit de 8 ani cu o cetateana romana, nu avem copii din casatorie si vreau sa divortez dar ea se opune. Eu din luna iunie am parasit Romania. As dori sa divortez cat mai repede.