avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate mrs_ivona

Activitate mrs_ivona

Buna ziua,

am o cafenea si as dori sa montez un dozator de bere.
Cineva mi-a spus ca o cunostinta cu un bar a primit amenda datorita faptului ca tubul de oxigen sub presiune a fost montat in bar.
Am intrebat la pompieri si mi s-a spus sa-l montez si apoi vin ei sa vada daca e totul in regula!!!

Puteti sa-mi spuneti care este legea care specifica conditiile in care trebuie instalat un dozator de bere? #-o

Astept raspunsul dumneavoastra si va multumesc.
Buna ziua!

urmeaza sa deschid in curand o cafenea. Am nevoie de autorizatie comercializare bauturi alcoolice si cafea in acest sens? Daca da, care este procedura de obtinere a acesteia? #-o

Multumesc.
Răspuns la discuția contract subinchiriere
Este spatiu comercial iar proprietarul este de acord cu subinchirirea.
Dar care va fi impozitul in acest caz si cum voi putea deduce cheltuiala cu chiria pe firma?
Buna ziua!

Sper ca am postat bine. Am o problema.
Urmeaza sa inchiriez un spatiu pentru destinatie activitate comerciala. Proprietarul este persoana fizica, iar contractul de inchiriere va fi facut pe persoana fizica, urmand ca sa-l subinchiriez firmei mele ( pe care urmeaza sa o infiintez).
Este legal?
Ar fi mai bine sa astept pana ce imi ies actele firmei si sa fac contractul de inchiriere direct pe firma?
Problema este ca pretul chiriei este foarte avantajos si nu as vrea sa pierd acest spatiu.
Multumesc.