avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract subinchiriere
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract subinchiriere

Buna ziua!

Sper ca am postat bine. Am o problema.
Urmeaza sa inchiriez un spatiu pentru destinatie activitate comerciala. Proprietarul este persoana fizica, iar contractul de inchiriere va fi facut pe persoana fizica, urmand ca sa-l subinchiriez firmei mele ( pe care urmeaza sa o infiintez).
Este legal?
Ar fi mai bine sa astept pana ce imi ies actele firmei si sa fac contractul de inchiriere direct pe firma?
Problema este ca pretul chiriei este foarte avantajos si nu as vrea sa pierd acest spatiu.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 16:38, 9 Mai 2010
Depinde ce se mentioneaza in contractul de inchiriere....daca este spatiu de locuit nu aveti cum fara acordul propietarului.Cel mai bine faceti contractul de inchiriere direct pe firma.
Este spatiu comercial iar proprietarul este de acord cu subinchirirea.
Dar care va fi impozitul in acest caz si cum voi putea deduce cheltuiala cu chiria pe firma?
Daca este spatiu cu destinatia de locuit ,necesita acordul proprietarului si al asociatiei de proprietari
Ultima modificare: Duminică, 9 Mai 2010
ynocentta, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot inchiria un spatiu comercial fara avizul proprietarului? barabancea barabancea as vrea sa inchiriez un spatiu comercial,pe care sa-l subinchiriez spatiul la agentia de pariu \"public bet\" si eu sa castig din eventualele diferente de ... (vezi toată discuția)
Contract de inchiriere, subinchiriere alina240 alina240 Buna ziua, Am o intrebare daca ma poate ajuta cineva. In calitate de SC am inchiriat un spatiu de la o PF. In contract nu este specificat nimic despre ... (vezi toată discuția)
Cum se procedeaza -ajutooooor! rodia rodia O societate B care are in chirie un spatiu de la o societate A vrea sa subinchirieze o parte din acesta (3 camere) la diverse persoane fizice. Proprietarul ... (vezi toată discuția)