Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Pot inchiria un spatiu comercial fara avizul ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Pot inchiria un spatiu comercial fara avizul proprietarului?

as vrea sa inchiriez un spatiu comercial,pe care sa-l subinchiriez spatiul la agentia de pariu "public bet" si eu sa castig din eventualele diferente de chiri.
Si mai am o intrebare daca pot sa fac acest lucru fara sa fac firma sau pfa?
Multumesc
barabancea, utilizator
Stai sa o luam pe rand:
- poti sa inchiriezi si sa subinchiriezi un spatiu fara sa ai firma sau pfa
- pentru subinchiriere ai nevoie obligatoriu de acordul proprietarului
- la inceputul anului urmator, depui la finante o declaratie din care rezulta veniturile realizate, urmand sa platesti 16% impozit (deocamdata) si vezi daca mai merita sa te apuci de toata afacerea asta
Bafta!
Multumesc de raspuns.Dar dac in contractul de inchiriere,dintre mine si proprietar,trec o clauza ca pot sa subinchiriez spatiul,mai am nevoie de acordul proprietarului?
barabancea, utilizator
barabancea a scris:

Multumesc de raspuns.Dar dac in contractul de inchiriere,dintre mine si proprietar,trec o clauza ca pot sa subinchiriez spatiul,mai am nevoie de acordul proprietarului?

Buna ziua,

Daca reusiti sa introduceti clauza de subinchiriere in contract iar contractul este semnat de ambele parti (proprietar si chirias) acest lucru inseamna ca ati obtinut implicit acordul proprietarului sa subinchiriati spatiul, nu credeti?:D
Conta Orasanu, Consultant fiscal