avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Activitate Stefan Anamaria

Activitate Stefan Anamaria

Răspuns la discuția apartament mostenire
va multumesc mult pt timpul acordat. deci , care ar fii solutia? ce document si cum pot proceda pt a intra in posesia apartamentului? specific ca nu sunt inca casatorita
cu respect, Anamaria
Discuție acte apartament
actele pt apartamentul care mama vrea sa mi-l dea , pot sa ma ocup personal prin tribunal sau doar cu notar, sincer as vrea sa ocolesc costurile notarului pe care nu mi le permit . de unde ar trebui sa incep? multumesc
dupa moartea tatalui, succesiunea este in favoarea mamei cu 75%, eu si sora mea 25%. mama a decis sa-mi dea apartamentul dar nu stiu prin ce act (ex: mostenire, donatie, vanzare-cumparare) care sa nu poata fii atacat de sora mea sau de viitorul meu sot. multumesc frumos
Răspuns la discuția mostenire apartament
Multumesc mult pt promptitudine si atentie. ok 1: am inteles ca este mai bine inainte de casatorie, dar nu inteleg de ce poate intra si sora mea in mostenire daca va fii dat de mama in timpul vietii ei cu act de mostenire pe numele meu. ce legatura mai are sora mea?? cu respect, Anamaria
dupa moartea tatei , succesiunea intre mama , eu si sora mea a rezultat ca mama e detinatoarea a tuturor bunurilor. acum vrea sa-mi dea apartamentul cu act de mostenire. este mai bine asa sau cu act de vanzare cumparare ca sa nu poata fii atacat de sora mea sau de sotul meu. eu nu sunt inca maritata , ma voi marita in septenbrie 2010 este mai bine sa ma grabesc sa iau apartamentul pe numele de fata sau il pot lua pe numele de fata si dupa casatorie?? multumesc