avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1082 soluții astăzi
Forum Activitate siskoady

Activitate siskoady

Da ar putea dar avand in vedere ca si ei lucra in cadrul firmei stiti pot sa fie amenintati ca sa semneze. Sincer nu as vrea sa raman fara servici avand in vedere ca lucru la ei de 20 ani dar asta e.
Dar macar sa primesc acele salari pana imi gasesc altceva.
Se poate sa nu ne deie deloc salari compensatori?
Multumesc pentru raspuns. Din pacate nu avem sindicat, unde lucru sunt 2000 de angajati avem doar 5 oameni care ne reprezinta si care lucra si ei la noi asa ca tot patronul castiga din pacate asa ii la noi in Romania
Buna ziua.
Va rog frumos sa ma ajutati lucrez la o firma privata care ii pe punctul sa inchida si vor sa deie oameni afara fara salari compensatori desi in contractul colectiv este scris ca se va da salari .
Ei vor sa schimbe acest contract deoarece au 20 ani de cand au deschis se poate asa ceva?
Ce se poate face ca sa beneficiez de aceste salari deoarece am 20 ani de cand lucru la ei.
MULTUMESC FRUMOS
Răspuns la discuția Incetare CIM la revenirea din CCC
va multumesc frumos pentru raspuns
Răspuns la discuția Incetare CIM la revenirea din CCC
tudorvaleriu a scris:

1. - In perioada cat ati fost in CCC ati avut contractul individual de munca (CIM) suspendat adica erati tot salariata acelui angajator numai ca nu prestati munca si nu primeati salariu.
- Dupa terminarea CCC angajatorul este obligat sa va reprimeasca la acelasi loc de munca in baza aceluiasi CIM.

2. Inainte de a implini copilul 2 ani faceti o cerere catre angajator prin care solicitati incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.

3. - Daca locul de munca al dvs. a fost sau va fi desfiintat atunci angajatorul va concediaza cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si astfel veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
- Pentru asta angajatorul trebuie sa respecte prevederile din Codul muncii adica sa va acorde o perioada de preaviz de 20 de zile lucratoare (in care veti merge la serviciu si veti primi salariu) si apoi sa emita decizia de concediere.



ma scuzati ca ma bag in discutie dar as vrea sa stiu ce se intampla daca .....
in caz ca nu vor sa ma reprimesca, la lucru pe acelasi post pe care am fost ce pot sa fac.
desi eu lucru la aceasta firma de 8 ani dar mi-am schimbat postul si nu am stat pe acest post doar 4 luni deoarece am avut probleme cu sarcina. Am aceeiasi situatie ca si (adriana 69) am nascut in anul 2010.Va multumesc VA ROG AS VREA UN RASPUNS
Răspuns la discuția legea acordarii prenatalului
va multumesc din suflet pentru raspuns.
Răspuns la discuția legea acordarii prenatalului
eu am intrat in risc maternal in data de 15 feb.si am avut 12 saptamani iar acum imi expira riscul pe data 14 iunie iar in 15 intru in 30 saptamani. Imi iau de la lucru 3 zile de concediu de odihna iar di data de 18 iunie as vrea sa intru in prenatal dar nu stiu sigur daca se poate. Data probabila a nasteri este 26 august .Va rog frumos sa-mi spuneti ce parere aveti:(
va rog frumos sa imi spune-ti la cate saptamani se acorda prenatalu.Eu am 30 saptamani cand imi expira riscul maternal eu am numarat zilele si dupa mine as putea sa ma incadrez dar nu stiu sigur cum se procedeaza am auzit ca prenatalu si post-natalu se compenseaza una pe alta ii adevarat stiu doar ca la post-natal tre sa ai minimu 42 zile ramase oare ma afecteaza la cresterea copilului pe 2 ani daca imi raman mai mult de 42 de zile in post-natal.va rog frumos sa ma ajutati.:(