avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1095 soluții astăzi
Forum Activitate giulyilia

Activitate giulyilia

Buna seara,
Sunt cadru didactic titular,angajat cu carte de munca de la 1 sept 2003.La 1 sept 2009 am intrat in concediu fara plata pentru studii postuniversitare in strainatate.Acest concediu se incheie la 31 august 2010.
Momentan ma aflu in luna a cincea de sarcina,urmand sa nasc in luna septembrie 2010.Doresc ca la 1 sept 2010 sa intru in concediu prenatal,iar apoi sa beneficiez si de concediul postnatal de 42 de zile.
Platesc asigurare de sanatate in strainatate,dar CAS Dolj a spus ca nu o va lua in considerare,deoarece eu trebuia sa platesc si asigurare de sanatate si in tara in aceasta perioada.Statul in care sunt asigurata este membru al UE.
Imi va fi platit concediul prenatal?
Va multumesc!
Buna seara,
Locuiesc in Craiova,suntem o familie care dorim sa ne debransam de la Regia de Termoficare pentru montarea unei centrale termice pe gaz.Mentionez ca in bloc se afla deja trasa conducta de gaze,deoarece un vecin are centrala.Ni s-a spus ca s-a dat o decizie de catre Consiliul Local Craiova,care impiedica cetatenii orasului sa se debranseze de la regia de termoficare.
Se poate actiona in instanta aceasta decizie,este legala?In cazul in care proprietarul este cetatean strain al UE,se poate cere,in cazul deschiderii unui proces,stramutarea procesului in tara a carui cetatean este acesta?
Va multumesc!