avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1884 soluții astăzi
Forum Activitate Bratu ionela

Activitate Bratu ionela

Discuție recurs
Buna ziua ,
ma intereseaza va rog daca se poate sa-mi spuneti cat mai dureaza un proces in recurs la tribunalul Bucuresti
Discuție noul cod penal
cand va intra in vigoare noul cod penal?
Răspuns la discuția abuz de incredere
Buna ziua,
pe motivul ca mai vrea niste bani pentru ca a facut curat in casa ( a facut pt ca a vrut si nu m-a lasat pe mine) , cum ca am mai avea o diferenta la chirie , dar i-am dat toti banii si in fiecare zi mai adauga cate ceva.Plus de asta o parte din lucruri sunt intr-o stare jalnica doar pentru ca nu a vrut sa mi le dea si a facut curatenie cu ele acolo.Acum vrea bani pe chirie si ca mi-a tinut lucrurile acolo , dar asa a vrut .de treu saptamani ma amana, ca are treaba , ca o deranjez , diverse.
Răspuns la discuția abuz de incredere
multumesc frumos
Buna ziua ,
am si eu o problema si sper sa ma ajutati cu un raspuns.Am locuit cu chirie , fara contract , avand incredere in persoana respectiva , iar acum sunt pusa in situatia dificila de a-mi recupera lucrurile ( obieste electrocasnice si vestimentare).Mentionez ca am o adeverinta de la asociatia de proprietari , dar nu stiu daca ma ajuta cu ceva.Cert este ca vreau sa-mi recuperez lucrurile si nu stiu cum as putea sa o fac.
Discuție RECURS
Buna ziua ,
as dori sa stiu daca recursul formulat de parchet pe sentinta , intr-un caz de inselaciune unde sentinta a fost de trei ani cu suspendare , se poate schimba.
Buna ziua,
va rog daca puteti sa-mi spuneti cand va intra in vigoare noul cod penal?
(ar fi trebuit din cate stiu mai -iunie )
Buna ziua ,
as dori sa ma informati si pe mine in legatura cu un recurs formulat de DGFP si Parchet.Intr-un dosar de inselaciune , in care tribunalul a hotarat o pedeapsa de 3 ani cu suspendare , acestia au formulat recurs , cum se poate schimba sentinta sau daca se poate schimba?Precizez ca cel pedepsit nu are antecedente penale si in tot acest dosar s-a precizat foarte clar neintentia de a savarsi aceasta fapta.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua ,
va rog sa-mi spuneti daca pedeapsa pentru inselaciune , pedeapsa de trei ani cu suspendare , cf art 33-34 ,art 861 c.p ,nefiind recidivist , se mai poate schimba in cazul unui recurs.Ce sanse exista?