avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Activitate heta1982

Activitate heta1982

Buna ziua,
Am dreptul de a considera oferta neconforma oferta in care:
1) nu se gaseste pretul unui echipament ci doar manopera lui cu toate ca in caietul de sarcini este prevazut acest echipament;
2) inlocuieste un material cu altul de proasta calitate care implicit nu corespunde cerintelor tehnice.
POT sa consider oferta neconforma fara sa mai cer justificari sau mai intai cer justificari si in functie de ce mi se raspunde iau decizia?
Discuție Decizie CNSC
Buna ziua,
1.Am primit decizia CNSC ca fiind admisa contestatia (eu fiind AC). Care sunt pasii? Presupun ca trebuie sa transmit tuturor ofertantilor participanti la ac. licitatie (cerere de oferta offline) decizia, tinand cont ca suntem obligati sa reevaluam ofertele si sa refacem Raportul procedurii. In cat timp trebuie transmisa decizia? e un termen?
2. Pot sa anulez cumva aceasta licitatie? As prefera sa o iau de la capat cu licitatia deoarece s-au facut mici greseli in Fisa de date a achizitiei si ne cam tine in loc.
Multumesc pt. raspunsuri
Buna ziua,
Eu asta incercam sa va spun: ca nu am primit adresa cu numar de la CNSC, ci doar cu nr. de inregistrare a firmei constatatoare. Oricum deja am trimis-o ca sa nu am probleme.
Ideea acum este ca CNSC-ul inca nu a trimis nimic oficial privitor la aceasta contestatie. Dupa cum am mai spus doar m-au instiintat telefonic (vineri 17.05.2010) ca noi, ca AC, avem o contestatie si ca luni 17.05.2010 voi primi adresa de la ei prin care imi solicita cele trei dosare care vi le-am enumerat in primul mesaj. Intrebarea mea este pana cand trebuie sa astept adresa de la ei? Azi imi expira cele 6 zile conf. art.205 ali.(1), tinand cont ca pe 10.05.2010 am transmis comunicarea ofertei castigatoare si raportul procedurii. Ce sa fac mai departe?
nu imi este clar...in OUG34/2006 art.271 (2) scrie ca in termen de o zi lucratoare de la primirea contestatiei trebuie sa faci cunoscuta aceasta instiintare. Intrebarea mea este: o zi de cand primesc instiintarea de la CNSC sau de la contestator? deoarece eu am primit momentan instiintare doar de la contestator, iar de la CNSC doar un telefon prin care imi faceau cunoscuta situatia si ca voi primi o adresa prin care imi solicita docum. contestatorului, a castigatorului si dosarul meu de achizitie publica.
Logic mi se pare sa astept adresa de la CNSC si dupa aceea sa fac informarea catre ceilalti participanti implicati. Asa este?!