avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Achiziţii publice oferta neconforma - URGENT
Discuție deschisă în Achiziţii publice

oferta neconforma - URGENT

Buna ziua,
Am dreptul de a considera oferta neconforma oferta in care:
1) nu se gaseste pretul unui echipament ci doar manopera lui cu toate ca in caietul de sarcini este prevazut acest echipament;
2) inlocuieste un material cu altul de proasta calitate care implicit nu corespunde cerintelor tehnice.
POT sa consider oferta neconforma fara sa mai cer justificari sau mai intai cer justificari si in functie de ce mi se raspunde iau decizia?
Cel mai recent răspuns: ContSters15910 , utilizator 17:34, 18 Iunie 2010
Oferta nu a fost facuta conform caietului de sarcini.
Va trebui sa respectati ceea ce spune legea in aceste conditii.
Aici gasiti si modificarile legislatiei pentru licitatiile publice: [ link extern ]
L.C
Daca din analiza inscrisurilor rezlta in mod neechivoc aspectele prezentate de Dvs. atunci ofertaeste neconformă, potrivit prevederilor art. 36 alin. (2) lit. “a” din H.G. nr. 925/2006, cu modificările şi completările ulterioare:
“ Oferta este considerată neconformă în următoarele situaţii:
a) nu satisface în mod corespunzător cerinţele caietului de sarcini

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lipsa propunere tehnica in cadrul sedintei de deschidere a ofertelor mada_dum mada_dum Buna ziua, In cadrul sedintei de deschidere a unei cereri de oferte, unul dintre ofertanti nu a introdus in plic propunerea tehnica. Mai mult, se si intreba ... (vezi toată discuția)
Oferta inacceptabila poparaluca poparaluca Buna ziua, Am o situatie cu care nu m-am mai intalnit pana acum. In cadrul unei licitatii prin cerere de oferte un operator economic a depus oferta care se ... (vezi toată discuția)
Pret licitatie criptat eronat !!! dcarmen dcarmen Rog mult lamuriri. In urma unei licitatii online, s-au atasat toate actele solicitate cf caiet de sarcini, insa la rubrica din SEAP - la oferta financiara s-a ... (vezi toată discuția)