avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1085 soluții astăzi
Forum Activitate mariana 35

Activitate mariana 35

Va rog sa imi spuneti si mie daca in cazul unui furt din magazin,anuntarea politiei si in final primirea unei scrisori prin care se prevede scoatere de sub urmarire penala si plata unei amenzi administrative,se trece in cazier ceva. Astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra! Va multumesc!
Răspuns la discuția Furt din magazin
In sfarsit mi-a venit prin posta instiintarea ca am fost scoasa de sub urmarire penala si ca trebuie sa platesc o amenda administrativa in valoare de 200 de lei plus cheltuieli de judecata inca 100 de lei. As vrea sa va intreb ce se intampla daca nu ma duc sa ii platesc acum,ci astept sa se adauge la impozit(?). Si daca o sa am scris in cazier ceva,in urma acestei intamplari regretabile. Va multumesc foarte mult si astept raspunsul dumneavoastra.
Răspuns la discuția Furt din magazin
Daca am fost sunata de la cercetari penale inseamna ca nu am fost scoasa de sub urmarire penala? Ce ar insemna asta?
Răspuns la discuția Furt din magazin
A fost de acord cu amanarea mea si mi-a spus sa vin cand pot in zilele alea. Dar nu inteleg de ce ar trebui sa ma mai duc,si de ce "cercetari penale"? Nu ma pricep,nu stiu daca astea sunt etapele,procedurile si as vrea sa ma lamuriti cat e de grav? Ce finalizare ar putea avea,cu ce pedeapsa. Eu auzisem de o amenda administrativa si ca nu sunt chemati de atatea ori,unii nici nu se prezinta.Eu am fost exact in ziua cand m-au chemat data trecuta ,dar acum nu chiar nu pot si nu inteleg ce intrebari ar mai putea sa imi puna.
Răspuns la discuția Furt din magazin
Azi m-a sunat un inspector de la cercetari penale si mi-a spus sa vin la sectie sa imi puna cateva intrebari. Eu sunt plecata din oras asa ca i-am spus ca o sa vin pe 6 sau 7 oct. A spus ca trebuie sa vorbim ca sa poata sa trimita dosarul mai departe,cam asa s-a exprimat. Va rog din suflet sa imi spuneti si mie de ce m-ar pune din nou sa vin la sectie,in conditiile in care prima data cand am fost mi s-a spus ca trebuie sa astept sa imi vina concluzia prin posta. Nu mi-a venit nimic,iar acum sunt chemata. Cat de grav e dosarul meu de a ajuns la cercetari penale? Sau asa sunt procedurile? Cum ar putea sa se finalizeze cazul si ce pedeapsa primesc. V rog mult sa imi raspundeti cat mai repede. Va multumesc!
Răspuns la discuția Furt din magazin
As vrea sa va intreb daca se pot sterge faptele din cazier. Si daca da,dupa cat timp?
Răspuns la discuția Furt din magazin
Pai si in cazul meu se poate da o amenda penala sau amenda administrativa? Am fost luni la sectie si mi-au spus ca probabil voi primi o amenda si dupa noua lege s-ar trece si ele in cazier.
Răspuns la discuția Furt din magazin
As vrea sa va intreb daca este adevarat ca dupa noua lege si amenzile administrative se trec in cazier.Si daca da,dupa un anumit timp de la scriere ele se sterg daca nu savarsesti alte infractiuni sau ramane patat pe viata cazierul? Va rog sa imi raspundeti cat mai curand.Va multumesc mult!
Răspuns la discuția Furt din magazin
As vrea sa va intreb care sunt criteriile in stabilirea valorii amenzii administrative?Cat ar fi amenda mea?Am citit codul penal si in articolul 91 scrie ca se poate da si mustrare sau mustrare cu avertsiment,sa inteleg ca nu si in cazul meu?
Răspuns la discuția Furt din magazin
Domnule Daniel Coman,multumesc pentru promptitudinea raspunsului.As vrea sa stiu mai multe.De ce nu au spus nimic timp de 7 luni,ce o sa fac eu la sectie,o sa mai dau inca o declaratie?De ce?Are ceva daca nu mai am bonul produsului dupa ce l-am achitat?Mi-au facut dosar penal?Ce inseamna asta?Trebuie sa imi angajez un avocat?Scuze de noianul de intrebari,dar sunt disperata!