avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt din magazin
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt din magazin

Acum 7 luni am avut cea mai urata zi din viata mea.Dintr-o naivitate copilareasca si bineinteles,o prostie fara margini am luat dintr-un market un parfum.M-au prins,am recunoscut totul.Am fost singura si a fost prima data cand am facut asa ceva.Cei 2 politisti care au venit,mi-au luat declaratie,am recunoscut pas cu pas ce am facut,am platit produsul si au spus ca ma vor suna sa ma cheme la sectie.Nu m-a sunat nimeni,iar ieri au ajuns la mine acasa 2 agenti care m-au instiintat ca trebuie sa ma prezint la sectie si din spusele lor e ceva destul de grav.As vrea sa stiu ce consecinte poate avea fapta mea si ce pot face eu in aceasta situatie.Va rog sa imi raspundeti cat mai curand,sunt disperata.Va multumesc!
Fapta dvs. se incadreaza la furt calificat (art.209 lit. c C.pen.), respectiv la un furt savarsit intr-un loc public, varianta agravata a furtului. Ceea ce presupune in principiu deschiderea unui dosar penal, urmind toate fazele procesului penal (cercetarea si urmarirea penala, judecata si stabilirea pedepsei si executarea acesteia).
Primul lucru pe care trebuie sa-l faceti este sa va angajati un avocat, iar daca situatia materiala nu va permite, sa cereti unul din oficiu.
In ce priveste cooperarea cu organele de ancheta si recunoasterea faptei, acest lucru va va ajuta numai la individualizarea pedepsei.
Cautati cat mai repede un aparator calificat si chiar ar trebui sa nu mai dati declaratii decat in prezenta acestuia. Oricum, "prostia dvs." este destul de grava, chiar daca u pare, iar singurul aspect pe care se poate discuta il reprezinta in opinia mea numai pericolul social mai scazut.
Este evident ca ati savarsit infractiunea de furt,astfel cum este reglementata
de art. 208-209 C.pen
Faptul ca ati recunoscut faptas si ati platit produsul sustras va poate ajuta.
Daca se va aprecia, in functia de probe, de circumstantele faptei si de persoana
dvs, de atingerea minima adusa valorilor sociale ocrotite de lege, ca fapta nu prezinta pericolul social al unei infractiuni, vi se paote aplica si o
amenda, conform art. 18, ind. 1 C.pen.
Nu trebuie sa furi! asa zice si prezice orice lege! Dar, in cazul tau, ar fi bine sa cauti sa intelegi si sa explici mai intai tie si apoi politiei ce s-a intamplat cu adevarat!!! Din cate spui bani ai avut sa-l platesti, dar ai vrut, asa ca niciodata, sa vezi ce poti si cum e!!! nu? cati ani ai?
Fapta ta poate fi incadrata ca furt calificat, art.209(e), dar sa speram ca cei care te vor interoga sunt buni psihologi......si stiu sa gestioneze bine situatia!
Vei merge la sectie si vei declara exact cum au stat lucrurile: ma refer la procesul psihologic inainte de a savarsi fapta si gandeste-te, si spune-le si lor, cum te-ai fi simtit si ce-ai fi facut daca nu te-ar fi prins!
Avand in vedere ca valoarea prejudiciului este mica,ca ati acoperit prejudiciul,veti da din nou declaratii cu privire la fapta,vor fi audiati eventuali martori.
Recunoscand faptele si cooperand formal cu organele de urmarire penala,probabil ca procurorul,in baza art.18/1 c.pen,va dispune sanctionarea dvs.cu o amenda administrativa
Da,ai dreptate.Cel mai important lucru e pedeapsa morala si sa stii,o simt,e dureroasa.Stiu ca daca nu s-ar fi intamplat asta,adica nu as fi fost prinsa,probabil ar fi fost totul la fel,nu as fi avut prea multe regrete,poate cine stie,chiar m-as fi considerat victorioasa,ca am reusit sa ii pacalesc,insa sunt convinsa ca nu s-ar fi repetat,nu as fi facut din asta o obisnuinta,STIU asta.A fost doar o naivitate,un teribilism,o nebunie,ce eu nu pot?Ce se intampla daca fac?Si altii fac asta...Oricum,a fost o pedeapsa crunta,dar stiu ca asta a contribuit la transformarea mea in OM,stiu ca nu se va mai intampla asta in veci,indiferent de imprejurare.Dar acum ce ma fac?Si da,politistii au incadrat asta la furt calificat,am auzit ceva de articolul 208 cu 1 si 209 cu 1 litera e.Am scris o declaratie atunci,la magazin,celor 2 politisti care au venit,am platit produsul,pastrasem chiar bonul mult timp dupa cele intamplate,dar daca am vazut ca nu suna si nu se intampla nimic,ma linistisem...Au venit acasa simi-au spus sa ma prezint in zilele uramatoare la o sectie de politie.Dar nimic in rest,nu mi-au spus nimic in cele 7 luni.Oare ce voi face la sectie?Sa merg mai devreme?Vreau sa se termine!Macar la suprafata,ce tine de politie,ca in mine nu o sa se termine mult timp de acum in colo.

Alte discuții în legătură

Amenda penala? dosar penal? constantin20099 constantin20099 am furat un telef de pe masa intr un club.telef era a unui prieten de al meu cu care stateam la masa.am fost vazut pe camerele video si am fost chemat la ... (vezi toată discuția)
Furt hipermaket belle30 belle30 buna ziua...azi 13.04.2010 am fost prinsa cu poduse neachitate in valoare de 180 ron din hipermarketul cora.s-a chemat politia am mers la sectie unde am dat ... (vezi toată discuția)
Va implor nu imi ocolitzi mesajul....numai pot dormi noaptea.... ochi_frumosi ochi_frumosi Buna ziua sunt o fata care lucra in Mall Vitan. Nush cum sa incep doarece imi tremura si acuma mana . La plecare intr-o seara din magazin mi-am dorit un tricou ... (vezi toată discuția)