avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt din magazin
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt din magazin

Acum 7 luni am avut cea mai urata zi din viata mea.Dintr-o naivitate copilareasca si bineinteles,o prostie fara margini am luat dintr-un market un parfum.M-au prins,am recunoscut totul.Am fost singura si a fost prima data cand am facut asa ceva.Cei 2 politisti care au venit,mi-au luat declaratie,am recunoscut pas cu pas ce am facut,am platit produsul si au spus ca ma vor suna sa ma cheme la sectie.Nu m-a sunat nimeni,iar ieri au ajuns la mine acasa 2 agenti care m-au instiintat ca trebuie sa ma prezint la sectie si din spusele lor e ceva destul de grav.As vrea sa stiu ce consecinte poate avea fapta mea si ce pot face eu in aceasta situatie.Va rog sa imi raspundeti cat mai curand,sunt disperata.Va multumesc!
StanBogdan a scris:

@zaharia 65_2:
Art. 228.) - Organul de urmarire penala sesizat in vreunul din modurile prevazute in art. 221 dispune prin rezolutie inceperea urmaririi penale.
este adevarat ca trebuie confirmata de procuror, dar momentul inceperii urmaririi penale este cel al intocmirii rezolutiei de catre organul de cercetare al politiei judiciare. Politistii nu pot dispune scoaterea dar pot dispune inceperea.
Dupa cum va vor spune si cei de la cercetari penale urmeaza o rutina. veti fi audiata pe tipizat in calitate de invinuit. nu aveti nevoie de avocat in niciun caz :)) audierea va fi facuta de asa maniera incat sa fie aplicabil 18.1

Vedeti dvs. cum sta cu diferenta asta dintre "a citi" si "a intelege" un act normativ...?! Importante principii de interpretare a normelor legale spun ca un act normativ se interpreteaza dupa intentia avuta de legiuitor, apoi ca actul se intrpreteaza in intregul sau si articolele unele prin altele, iar nu rupte din context si nici de intentia legiuitorului. StanBogdan, va sfatuiesc deci sa mai cititi odata atat ceea ce am scris, cat si textele de lege, fara sa va opriti unde credeti dvs. ca este cazul. Continuati ce ati citat si citit :D cu alin. (3 indice1) al art.228C.p.p., introdus prin art.I pct.145 din L.281/2003 si modificat ulterior prin art.I pct.129 din L.356/2006, ), alin. (6) al aceluiasi art.228 C.p.p. si mai ales nu va opriti fara sa cititi si art.229 C.p.p. ;) Veti intelege astfel, doua lucruri importante, pe care trebuie sa le inteleaga si utilizatorul: 1.ca rezolutia neconfirmata de procuror in termen de 48 de ore de la data inceperii urmaririi penale nu are niciun efect, fiind practic desfiintata, deci inexistenta si 2. intre inceperea urmaririi penale dispusa prin rezolutia organului de politie si neconfirmata de procuror si punerea in miscare a actiunii penale este o diferenta... ca de la a fi la a nu fi!:)
Sper ca explicatia sa fie utila mai ales utilizatorului care a pus initial problema, fiindca utilizatori cititori buni ai legii, dar nu la fel de buni...intelegatori ai ei, sunt, vor mai fi si este normal sa existe. Dar parca atunci cand dau si lectii...hmmm:magic::hm:
In sfarsit mi-a venit prin posta instiintarea ca am fost scoasa de sub urmarire penala si ca trebuie sa platesc o amenda administrativa in valoare de 200 de lei plus cheltuieli de judecata inca 100 de lei. As vrea sa va intreb ce se intampla daca nu ma duc sa ii platesc acum,ci astept sa se adauge la impozit(?). Si daca o sa am scris in cazier ceva,in urma acestei intamplari regretabile. Va multumesc foarte mult si astept raspunsul dumneavoastra.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda penala? dosar penal? constantin20099 constantin20099 am furat un telef de pe masa intr un club.telef era a unui prieten de al meu cu care stateam la masa.am fost vazut pe camerele video si am fost chemat la ... (vezi toată discuția)
Furt hipermaket belle30 belle30 buna ziua...azi 13.04.2010 am fost prinsa cu poduse neachitate in valoare de 180 ron din hipermarketul cora.s-a chemat politia am mers la sectie unde am dat ... (vezi toată discuția)
Va implor nu imi ocolitzi mesajul....numai pot dormi noaptea.... ochi_frumosi ochi_frumosi Buna ziua sunt o fata care lucra in Mall Vitan. Nush cum sa incep doarece imi tremura si acuma mana . La plecare intr-o seara din magazin mi-am dorit un tricou ... (vezi toată discuția)