avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt din magazin
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt din magazin

Acum 7 luni am avut cea mai urata zi din viata mea.Dintr-o naivitate copilareasca si bineinteles,o prostie fara margini am luat dintr-un market un parfum.M-au prins,am recunoscut totul.Am fost singura si a fost prima data cand am facut asa ceva.Cei 2 politisti care au venit,mi-au luat declaratie,am recunoscut pas cu pas ce am facut,am platit produsul si au spus ca ma vor suna sa ma cheme la sectie.Nu m-a sunat nimeni,iar ieri au ajuns la mine acasa 2 agenti care m-au instiintat ca trebuie sa ma prezint la sectie si din spusele lor e ceva destul de grav.As vrea sa stiu ce consecinte poate avea fapta mea si ce pot face eu in aceasta situatie.Va rog sa imi raspundeti cat mai curand,sunt disperata.Va multumesc!
Domnule Daniel Coman,multumesc pentru promptitudinea raspunsului.As vrea sa stiu mai multe.De ce nu au spus nimic timp de 7 luni,ce o sa fac eu la sectie,o sa mai dau inca o declaratie?De ce?Are ceva daca nu mai am bonul produsului dupa ce l-am achitat?Mi-au facut dosar penal?Ce inseamna asta?Trebuie sa imi angajez un avocat?Scuze de noianul de intrebari,dar sunt disperata!
Administrarea probatoriilor si toate actele de procedura in astfel de dosare,care nu au nici urgenta mare dureaza foarte mult politiile,parchetele si instantele au un enorm numar in solutionare iar personalul putin,astfel ca trebuie sa va inarmati cu rabdare.
Era bine pentru dvs.sa fi pastrat bonul de achitare.
Oricum in cazul dvs.se va da probabil o amenda administrativa,conf.art.18/ c.pen,
Angajarea unui avocat,nu cred ca mai este necesara,dar daca totusi doriti, este o optiune care va apartine.
Ultima modificare: Marți, 18 Mai 2010
Radu Gabrian, Mediator
As vrea sa va intreb care sunt criteriile in stabilirea valorii amenzii administrative?Cat ar fi amenda mea?Am citit codul penal si in articolul 91 scrie ca se poate da si mustrare sau mustrare cu avertsiment,sa inteleg ca nu si in cazul meu?
1000ron maxim +/- poate si cu cheltuieli de judecata , dar ai fost la sectie ? ce ti-au comuniscat organele abilitate in ce stadiu este dosarul dmvs . ? rog un raspuns eventual pe privat


Multumesc anticipat
Stai linistita, avand in vedere ca este vorba de un prejudiciu de valoare redusa si ca acesta a fost recuperat prin plata lui,se va considera un pericol social redus si vei primi o amenda ad-tiva, de regula 3 milioane(300 RON). Banuiesc ca nu ai antecedente penale,ceea ce conteaza f. mult in aprecierea procurorului. De asemenea atitudinea ta de a recunoaste fapta cantareste greu. Vei primi
o rezolutie din care va reiesi ca pericolul social e redus, prejudiciul a fost recuperat si ca nu ai antecedente penale, asa ca se aplica amenda ad-tiva. Deci te va scoate de sub urmarirea penala. Daca ai amenda ad-tiva, aceasta nu se trece in cazier. Deci cazierul tau va fi curat. Si de aici inainte,sa fii cuminte.

Alte discuții în legătură

Amenda penala? dosar penal? constantin20099 constantin20099 am furat un telef de pe masa intr un club.telef era a unui prieten de al meu cu care stateam la masa.am fost vazut pe camerele video si am fost chemat la ... (vezi toată discuția)
Furt hipermaket belle30 belle30 buna ziua...azi 13.04.2010 am fost prinsa cu poduse neachitate in valoare de 180 ron din hipermarketul cora.s-a chemat politia am mers la sectie unde am dat ... (vezi toată discuția)
Va implor nu imi ocolitzi mesajul....numai pot dormi noaptea.... ochi_frumosi ochi_frumosi Buna ziua sunt o fata care lucra in Mall Vitan. Nush cum sa incep doarece imi tremura si acuma mana . La plecare intr-o seara din magazin mi-am dorit un tricou ... (vezi toată discuția)