avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 631 soluții astăzi
Forum Activitate bobocell

Activitate bobocell

Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
Cat priveste notele de 0, cred ca au incercat sa copieze si le-au anulat lucrarile. Parca, parca nu pot sa accept faptul ca se pot cumpara subiectele... nu stiu..
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
i_law a scris:

bobocell a scris:

i_law a scris:

stella1980 a scris:

catalin1980 a scris:

Stela tu o sa dai pe vechime?


Nu stiu, depinde de numarul de locuri scoase la concurs. Din cate am inteles, anul viitor nu se va mai organiza concurs pentru cei cu vechime iar la inm vor fi din ce in ce mai putine locuri.


Din cate stiu eu este nevoie de magistrati in sistem, avand in vedere ca circa 400 de magistrati indeplinsesc conditiile de pensionare precum si faptul ca o sa trebuiasca aplicate si dispozitile legale cu privire la judecatorul de drepturi si libertatii, camera preliminara. Au mai fost anii in care au fost scoase la concurs mai putin de 200 de locuri, dupa care s-a revenit la numarul de 200, asa ca eu zic sa nu ne facem probleme.
Cat despre admiterea in magistratura ( pe vechime ) eu consider ca ar trebui scoasa oricum indiferent de numarul de locuri disponibile in sistem, pt ca este anormal ca un jurist, avocat, notar dupa un curs de asa zisa pregatire de cateva luni sa fie pus in ipostaza de a conduce o sedinta de judecata in calitate de judecator sau de a instrumenta un dosar in calitate de procuror. ( totusi este o diferenta mare intre activitatea unui magistrat si orice alta profesie juridica).



Si totusi cred ca este o diferenta intre cei care lucreaza 5 ani ca politisti, grefieri, avocati, juristi etc si cei care stau acasa...Cu ce crezi ca esti mai bun intr-o sedinta dupa 1 an de teorie la INM? Foarte multi (nu toti) absolventi INM au o atitudine aroganta (tipa, urla ca niste apucati)- vezi domne cine sunt ei- in sedinte, se poarta urat cu grefierii (pe care nu-i respecta si-i considera sclavi) si cu avocatii ( pe care-i considera dusmani). NU ai sa vezi asa ceva la tribunale sau curti de apel, unde inca mai sunt judecatori in varsta ( care nu sunt absolventi de INM).Daca ai asemenea idei, nu ai ce sa cauti acolo.

Eu nu neg ca ceea ce spui tu este adevarat, cu toate astea cred ca sunt si magistrati ( cu INM absolvit) care au bun simt, sunt cu picioarele pe pamant, respecta justitiabilii etc. Ceea ce spui tu tine de bun simt nu cred ca are o legatura cu faptul ca au absolvit INM-ul sau au intrat pe vechime.



Ok. Vad ca stii sa gestionezi provocarile si nu sari in sus imediat. Bravo tie, nu trebuie sa fii iute la vorbe, ci trebuie sa fii echilibrat.
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
i_law a scris:

stella1980 a scris:

catalin1980 a scris:

Stela tu o sa dai pe vechime?


Nu stiu, depinde de numarul de locuri scoase la concurs. Din cate am inteles, anul viitor nu se va mai organiza concurs pentru cei cu vechime iar la inm vor fi din ce in ce mai putine locuri.


Din cate stiu eu este nevoie de magistrati in sistem, avand in vedere ca circa 400 de magistrati indeplinsesc conditiile de pensionare precum si faptul ca o sa trebuiasca aplicate si dispozitile legale cu privire la judecatorul de drepturi si libertatii, camera preliminara. Au mai fost anii in care au fost scoase la concurs mai putin de 200 de locuri, dupa care s-a revenit la numarul de 200, asa ca eu zic sa nu ne facem probleme.
Cat despre admiterea in magistratura ( pe vechime ) eu consider ca ar trebui scoasa oricum indiferent de numarul de locuri disponibile in sistem, pt ca este anormal ca un jurist, avocat, notar dupa un curs de asa zisa pregatire de cateva luni sa fie pus in ipostaza de a conduce o sedinta de judecata in calitate de judecator sau de a instrumenta un dosar in calitate de procuror. ( totusi este o diferenta mare intre activitatea unui magistrat si orice alta profesie juridica).



Si totusi cred ca este o diferenta intre cei care lucreaza 5 ani ca politisti, grefieri, avocati, juristi etc si cei care stau acasa...Cu ce crezi ca esti mai bun intr-o sedinta dupa 1 an de teorie la INM? Foarte multi (nu toti) absolventi INM au o atitudine aroganta (tipa, urla ca niste apucati)- vezi domne cine sunt ei- in sedinte, se poarta urat cu grefierii (pe care nu-i respecta si-i considera sclavi) si cu avocatii ( pe care-i considera dusmani). NU ai sa vezi asa ceva la tribunale sau curti de apel, unde inca mai sunt judecatori in varsta ( care nu sunt absolventi de INM).Daca ai asemenea idei, nu ai ce sa cauti acolo.
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
Are cineva idee de ce un candidat din judetul valcea cu 91 de puncte obtinute in anul 2013 (a picat in 2013), are nota 0 (zero) anul acesta- 2014? De ce primii 13 candidati cu punctaje de 90, 91, 92, 93 la juridic au printre cele mai mici note la logica respectiv 56, 57,58,60 ... Cum au reusit unii dintre acesti candidati (2013) sa obtina aceste note in conditiile in care cu un an inaite(2012) obtinusera 34, 36 puncte?
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
iuli_c a scris:

marius1408 a scris:

iuli_c a scris:

te inscrii la meditatiile formatorilor INM care fac subiectele si se rezolva problema
150 de grile -150 de euro ...:))/pe sedinta....
nu la toaleta e frauda.....suntem departe.....;)


Vorbesti in necunostinta de cauza!Nici nu ai idee cati prieteni am care au facut celebrele cursuri in valoare de mii de lei si nu au intrat iar care au intrat au facut-o prin foarte multa truda si sacrificiu.
Eu cred ca daca ne axam asa mult pe zvonistica locul nostru cu siguranta nu e la INM ci mai probabil in fata blocului la spart seminte si la cate o barfa.



au facut prietenii tai meditatii cu doamna G.Raducan...... si nu au luat?


Cred ca stiti ca fostul procuror general adjunct al Romaniei - Ghita Gabriela- a fost condamnat definitiv la 2 ani de inchisoare cu executare in dosarul fraudarii examenului de promovare in functii de conducere organizat de INM in anul 2007. Au mai fost de asemenea condamnati si alti magistrati de la instante/parchete superioare pentru infractiuni comise in legatura cu acest concurs, si nu sunt putini. Va invit sa accesati pagina web a ICCJ. O hotarare definitiva exprima adevarul. Fiecare concluzioneaza ceea ce doreste.
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
mirei2012 a scris:

carmen0602 a scris:

In cazul arestarii preventive:
a) a invinuitului de catre instanta de judecata pentru o infr.de audienta se dispune numai daca pt infr.de audienta legea prevede ped.inchisorii mai mare de 4 ani;
b) doar in cazul inculpatului este prevazuta conditia ca legea sa prevada pt infr.savarsita o pedeapsa mai mare de 4 ani;
c) a invinuitului, din cele 10, respectiv 3 zile se scade perioada in care invinuitul a fost retinut in cauza.

ac




Doar a
oti a scris:

Am si eu o curiozitate: a mai luat cineva 6,90 consecutiv la 2 examene ??? #-o
Si la 6,50 m am poticnit tot de 2 ori identic.
Al naibii de greu saltul ala pana la 7,50 nici nu stiu ce are relevanta pt ca orele de studiu se pare ca mai putin...

Cat despre cei ce -si pot lua concediu pt a invata...nu pot sa le spun decat : norocosilor !

Are cineva editia 2 si a 3 a din Udroiu proc.penala? Sunt diferente majore intre cele doua ?




Sa vezi ce rau este cand iei peste 7, respectiv 7,40 la inm-august 2011, si apoi la cel cu vechime iei sub 7 respectiv 6,75-noiembrie 2011, 6,70-august 2012 si 6,80 la cel de acum.
Sa vezi ce rau este cand iei peste 7, respectiv 7,40 la inm-august 2011, si apoi la cel cu vechime iei sub 7 respectiv 6,75-noiembrie 2011, 6,70-august 2012 si 6,80 la cel de acum.
Indreptarea, lamurirea, completarea hotararilor nu mai pot fi cerute pe calea apelului / recursului, ci NUMAI in temeiul art 281-281 indice 3, in acelasi termen in care se poate declara apel/recurs.

In cazul de fata, cheltuielile de judecata asupra carora instanta a omis sa se pronunte NU pot fi cerute prin exercitarea apelului sau recursului, ci numai printr-o cerere de completare a hotararii, cerere care poate fi introdusa in termenul in care s-ar putea declara apel/recurs.

Aceasta este parerea mea.
Foarte interesant [ link extern ]