avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Activitate ralaurora

Activitate ralaurora

Buna zua,

va rog mult, as avea o intrebare, daca se poate sa ma ajutati:

Am iesit din concediu de crestere copil si am intrat in concediu medical.
In acest concediu angajatorul ma plateste cu 75% din media veniturilor pe ultimile 6 luni adica in loc sa ia in calcul salariul meu, ei calculeaza din indemnizatia care am avut-o pentru crestere copil, care este foarte mica fata de salariul meu brut, nu este cmva o greseala? Eu stiu ca concediu medical se plateste raportat la salariu meu, este cumva o greseala la mijloc sau ma pot folosi de ceva ca sa imi calculeze concediul raportat la salariu si nu la indemnizatie?

Multumesc mult
Buna ziua,
Am un contract de inchiriere standard si as dori sa stiu cum se poate intrerupe contractul deoarece propietarul nu imi ia in considerare preavizul:
in contract scrie "preaviz de 60 de zile" nu zice nicaieri sa precizez data exacta la care voi pleca si nici continutul textului
. In 10 martie am trimis e-mail de notificare:
-"As dori sa anunt ca este posibil sa plec in 2 luni,voi reveni cu detalii" detalii care s-au discutat la telefon si in urma caruia propietarul a propus scaderea chiriei
-Apoi, eu i-am trimis un email prin care sa renegociem termenii contractului la care nu mi s-a raspuns.
-Cele 2 luni au expirat, dar pentru ca nu am primit raspuns, am mai platit o luna dar am trimis si email de notificare in care mentionez ca este ultima chirie care o platesc (gandindu-ma ca oricum nu puteam sa plec asa urat, de pe o zi pe alta). Propietarul mi-a raspuns ca din punctului lui de vedere nu am cum sa plec pana la incheierea contractului pentru ca nu se ia in considerare nici preavizul nici negocierea nici al doilea email. Spune ca nu mai poate inchiria apartamentul la acelasi pret si nu putem rupe contractul pe cale amiabila sau juridica pentru ca nu am nici o dovada ca am fi convenit sa negoicem intre timp si daca nu ajungem la o concluzie, sunt libera sa plec, si intr-adevar nu am decat preavizul si emailul in care cer negoicerea termenelor.
In contract mai sunt prevazute urmatoarele clauze (am de-a face cu itica in persoana, dar recunosc ca nu am citit contractul cand am inchiriat):
-orice litigiu se va rezolva in favoarea propietarului
-orice cheltuieli de judecata si urmarie se vor achita de chirias
-in cazul neplatei chiriei la timp se percepe 1% penalitate din suma pe zi

Am incercat sa caut in lege informatii despre preavize dar nu am gasit. Daca informatiile de mai sus (notificarile si negocierea) nu pot fi luate in considerarecum arata preavizut stabilit prin lege? Mentionez ca nu doresc sa ne judecam in instanta.

totusi, chiar nu sunt cele 2 emailuri si dovada negocierii contractului de ajuns? Chiar ma poate obliga sa raman in chirie pana la expirarea contractului?

Este trimiterea unui nou previz de 60 de zile singura modalitate de a scapa de contract? Ma poate obliga sa platesc chiria pana la expirarea contractului daca plec acum?

Multumesc muult anticipat.
Daca imi puteti propuneti vreo modalitate prin care sa pot scapa de contract sau ma puteti sustine in fata propietarului va rog sa imi spuneti comsionul/ taxele dvs pe adresa personala : ralaurora@yahoo.com, dar in principiu nu doresc decat sa fiu sprijinita de un avocat in fata dansului si nu sa apelez la instanta.