avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Activitate forprobe

Activitate forprobe

dar daca asociatul este unul mioritar, si cel majoritar nu doreste rascumpararea actiunilor minoritarului; ce poate face minoritarul in acest caz? care este modalitatea prin care poate iesi din firma si totodata sa-si recupereze valoarea actiunilor?
M-ar interesa si pe mine raspunsul la intrerbarea asta. Poate sa ne ajute cineva?
Răspuns la discuția autorizatie constructie ilegala
da, asta sigur ca voi cere desfiintarea
am un proces de granituire cu un vecin; in timpul procesului respectivul a construit pe portiunea in litigiu fara autorizatie de constructie; am sesizat serviciul urbanism al primariei cu privire la aceasta problema, am mentionat nr. dosarului la judecatorie, am discutat cu cei de la primarie si mi-au spus ca merg sa-l verifice pe respectivul;
culmea, dupa o luna si jumatate de la sesizare respectivul primeste autorizatia de constructie, pe baza unui CF mai vechi; daca i se cerea un CF nu mai vechi de o luna aparea procesul notat in coala;
culmea culmilor ca primesc si raspuns semnat de seful serviciului, de arhitectul sef si de primar ca respectivul a construit legal avand autorizatie de constructie eliberata dupa o luna si jumatate dupa ce am adus la cunostinta ilegalitatea comisa
cand am mers cu hartiile si raspunsurile la primarie, cei implicati in porcaria asta -adica cei cu care discutasem la depunerea langerii - s-au facut ca nu stiu nimic, doar arhitectul sef a fost constient de gravitatea situatiei
intrebarea mea: cui i se poate face plagere penala institutiei si/sau persoanelor care au semnat actele (adica inclusiv prinarului)? ce despagubiri se pot cere?

am cumparat o casa de la cineva care a luat-o cu L112; in casa a ramas o camera (13mp) in proprietatea satului roman;
era o casa cu curte comuna; prin proces s-a facut sistarea starii de indiviziune fiecare locatar primind cota parte din casa si curte; judecatoria n-a acceptat sa-i acorde proprietarului camera amintita (era un chirias important ....); ulterior chiriasul a plecat
s-a facut si o expertiza prin care se spunea ca acea camera formeaza un tot unitar cu apartamentul respectiv, camera respectiva a fost separata prin zidirea unei usi; nu avea/are utilitati separate
in instanta nu mai pot merge deoarece s-a facut sistarea
de 3 ani incerc sa cumpar camera dar nu reusesc; am depus nenumarate cereri, am fost in audiente: raspunsul a fost ca spatiul se poate vinde doar la licitatie, nu conteaza ca as fi unicul in drept sa-l cumpar si nu se poate negociere directa
problema cea mai mare este ca aceasta camera se afla in mijlocul proprietatii mele si va dati seama ca imi sta ca un ghimpe in coasta
poate legislatia este stufoasa, dar mie mi se pare absurda situatia, dar nu mai stiu ce pot face
problema este ca spatii de milioane s-au vandut pe bani de seminte iar aceasta camera nu o pot cumpara sub nici o forma (normal ca acolo era loc de spaga); a fost o discutie la tv in care Boc spunea ca e aberant ca institutiile locale nu rezolva probleme prin care anumiti proprietati private sunt intr-o situatie imbarligata de genul asta
are cineva o solutie?
Cum se poate face vanzarea unui imobil de la firma catre un asociat (majoritar)? prin incasarea banilor de firma? prin despagubirea asociatilor? trebuie acordul tuturor asociatilor?
Daca se stabileste un pret si daca un actionar nu e de acord se poate cere o evaluare?
Imobilul este de fapt tot patrimoniul firmei. (s-ar face asta pentru ca impozitul pe persoana fizica este mult mai mic), dar acest lucru ar atrage dupa sine faptul ca ceilalti acionari n-ar mai ramane cu nimic.