avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1098 soluții astăzi
Forum Activitate andsimona

Activitate andsimona

Răspuns la discuția Nu se poate face nimic?
Inca nu am facut nici un fel de reclematie. Pentru ca nu stim ce ar trebuie facut si cat de departe ar trebui sa mergem, daca sa-l dam in judecata sau nu.
Nu mi se pare normal ca o firma sa se foloseasca de niste contracte care trebuiau inchise inca din aprilie, persoanele care lucreaza acum nu au nici un fel de contract, iar cei care si-au dat demisiile , apar ca si cum inca continua sa lucreze pentru aceasta societate. Si statele de plata cine le semneaza, pentru ca noi nu.

Răspuns la discuția Nu se poate face nimic?
Am stat de vorba cu "fostii angajati" , din care fac si eu parte, si nici unul dintre noi nu stiam de situatia contractelor noastre. De aceea am o mare intrebare.
Ce putem face, pe langa sesizare la ITM?
Răspuns la discuția Nu se poate face nimic?
Stiu de la secretara firmei, care a stat de vb cu inspectorii si care a dat acele contracte.
Cum este posibil ca , in urma unui control ITM, o firma sa prezinte numai contracte ale unor "angajati" care nu mai lucreaza acolo, fara nici un fel de sanctiune?
Nu se poate verifica ?
La inceputul luni aprilie, am avut un accident la munca (mai concret mi-au cazut 2 butoaie de bere pe picior ) si a trebuit sa stau in medical. Am fost chemata din medical in weekend "ca sa ajut", cand a si avut loc cearta cu unul dintre patroni. Pe 23 aprilie, am fost sa las concediul medical si i-am anuntat de demisie, nu am semnat nici o cerere , nimic. Mi s-a spus ca nu este nevoie sa stau in preaviz si sa vin la o saptamana sa-mi iau salariul ( inceputul lunii mai). Cand m-am dus am aflat de amenzi.

Amenzile se refera , la o nota de plata din luna februarie , neachitata de client , bani opriti deja din salariile ospataritelor. Si o factura fiscala pentru un eveniment din ianuarie , care a fost conform bonului fiscal, insa am aflat dupa aceea, ca patronul vb cu clientul pentru o suma mai mare decat cea de pe factura ( greseala contabilitatii, insa mi s-a spus , ca vina este a mea ).


Pana acum o luna am lucrat intr-un pub, pe un post de conducere, in urma mai multor divergente cu unul dintre patroni am hotarat sa-mi dau demisia.
La sfarsitul luni aprilie am fost sa-mi iau salariul restant din martie cat si concediul medical. Mi s-a platit doar medicalul, salariul fiind oprit ca si "amenzi" acumulate de la inceputul anului. De asemenea, am lucrat de sarbatori, de noapte, in weekend-uri fara sa primesc nimic in plus la salariu ( mereu spunea ca o sa calculeze contabila si... ), sa nu mai spunem de orele suplimentare care in weekend ajungeau si la 4 -5 ore in plus, cu doar o zi libera pe saptaman , si nu mereu.
Tin sa precizez ca nu am semnat nici o demisie sau vreu stat de plata